close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 26 lipca 2017

  10 dyskusji panelowych, ponad tysiąc, przeważnie młodych słuchaczy, wybitni goście z Polski i Czech i dyskusje na poważne tematy – a wszystko w scenerii festiwalu muzycznego typu open’air.

   

  Festiwal Colours of Ostrava to najbardziej popularne letnie wydarzenie muzyczne w Republice Czeskiej, co roku gromadzące kilkadziesiąt tysięcy osób. Od trzech lat muzyce towarzyszą także spotkania i dyskusje na aktualne tematy z gośćmi z całego świata, realizowane w ramach projektu Meltingpot.

   

  Instytut Polski w Pradze podczas tegorocznej edycji był przez jeden dzień gospodarzem jednej ze scen Meltingpotu. W ramach „Polsko-Czeskich Dialogów” wystąpili nie tylko polscy i czescy dziennikarze muzyczni (np. Hirek Wrona). O architekturze i przestrzeni publicznej z czeskimi kolegami debatowali Maciej Siuda i Dominika Janicka (autorka polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji), kwestie wzajemnego postrzegania Czechów i Polaków omówili pracujący w Republice Czeskiej ks. Zbigniew Czendlik i polonistka Renata Putzlacher, o zmianach społeczno-politycznych w krajach V4 dyskutowali filozof Dariusz Karłowicz z „Teologii Politycznej”, socjolog Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz znany czeski dziennikarz Josef Pazderka. W panelu o mediach wzięli udział wicedyrektor TVP Kultura Jakub Moroz oraz publicysta Krzysztof Wołodźko.

   

  IP w Pradze był także współorganizatorem drugiej ze scen festiwalu, Voices of Freedom, poświęconej przede wszystkim refleksji przeszłości. O wpływie historii na teraźniejszość i znaczeniu polityki historycznej, również w wymiarze stosunków międzynarodowych, dyskutowali m.in. Paweł Kowal oraz zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski.

   

  Na Colours of Ostrava nie zabrakło oczywiście również polskiej muzyki. W programie artystycznym, którego partnerem był IP w Pradze oraz Katowice – Miasto Ogrodów, znalazły się trzy polskie zespoły.

   

  Projekt realizowany był we współpracy z festiwalem Colours of Ostrava, stowarzyszeniem edukacji historycznej PANT a także dzięki wsparciu finansowemu czeskiego MSZ w ramach Forum Polsko-Czeskiego. Udana współpraca ze stowarzyszeniem PANT będzie kontynuowana w październiku w ramach reaktywowanych Dni Polskich w Ostrawie.

   

  Opr. Instytut Polski w Pradze

  mp_foto_1
  mp_foto_3
  mp_foto_4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: