close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 6 kwietnia 2017

  W dniach 20-26 kwietnia br. w Budapeszcie odbędzie się – organizowana przez Instytut Polski – 23. Polska Wiosna Filmowa, która jest najstarszym tego typu przeglądem na Węgrzech.

  Widzowie węgierscy obejrzą 9 tytułów:

   

  Powidoki Andrzeja Wajdy, Ostatnią rodzinę Jana P. Matuszyńskiego, Szczęście świata Michała Rosy, Prostą historię o morderstwie Arkadiusza Jakubika, Zjednoczone stany miłości Tomasza Wasilewskiego, Excentryków Janusza Majewskiego, Kampera Łukasza Grzegorzka, Córki dancingu  Agnieszki Smoczyńskiej i Heavy mental Sebastiana Buttnego.

   

  Ponadto w ramach projektu Tender Metropolis Varsó-Budapest zostanie pokazany krótki metraż (Niewidzialne, Unwanted desires, O rządach miłości, Więzi, Jerry) oraz filmy zrealizowane pod okiem mentorów artystycznych przez 30 młodych filmowców z Polski i Węgier. Ten projekt realizowany jest dzięki wsparciu MKiDN.

   

  W foyer kina festiwalowego obejrzeć będzie można plakaty wykonane przez węgierskich studentów grafiki użytkowej do filmu Powidoki, ponownie w ramach wieloletniej współpracy Instytutu Polskiego z Uniwersytetem Metropolitan.

   

  Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Andrzej Seweryn i Arkadiusz Jakubik.

   

  Z bogatego programu Polskiej Wiosny aż trzy tytuły zostały zakupione do dystrybucji kinowej na Węgrzech: Powidoki, Ostatnia rodzina i Zjednoczone stany miłości. W tym samym czasie dobiegnie końca kilkumiesięczna retrospektywa twórczości Andrzeja Wajdy, którą zakończy pokaz filmów Przekładaniec i Róbmy zdjęcie! oraz jednodniowe seminarium „Andrzej Wajda. Skojarzenia” z udziałem gości z Polski i Węgier.

  opr. Instytut Polski w Budapeszcie

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: