close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 19 października 2016

  Instytut Polski w Wilnie zorganizował w dniach 6-16 października Festiwal Filmu Polskiego pod hasłem „Kino wpadające w oko”.

  Inauguracja festiwalu odbyła się w 6 października w wileńskim Multikinie. Gości powitali zastępca ambasadora RP na Litwie Maria Ślebioda, wiceminister kultury Litwy Arnas Neverauskas oraz gospodarz uroczystości, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński. Zgromadzonych na sali widzów pozdrowił także z ekranu Jerzy Skolimowski, reżyser filmu „11 minut”. Festiwal Filmu Polskiego to największe wydarzenie realizowane przez Instytut Polski w Wilnie. Widzowie na Litwie obejrzeli 27 filmów na ponad 130 seansach. 

   

  W programie Festiwalu znalazło się 13 polskich filmów, m.in. „Karbala“, „Obce niebo“, „Excentrycy“, „Anatomia zła“, „Na granicy“, „Planeta singli“, „Córki dancingu“, „Demon“, „Historia Roja”, czy „Moje córki krowy“. Dla najmłodszych widzów przygotowana została specjalna filmowa oferta. Animowany serial „Mami Fatale“ opowiadający o tym, jak istotne jest zdrowe odżywianie się najmłodszych. Dla starszych widzów przygotowano film na motywach powieści Edmunda Niziurskiego „Klub Włóczykijów“. 

   

  Tegoroczny program poświęcony był, zmarłemu przed dwudziestu laty, Krzysztofowi Kieślowskiemu. W wileńskim kinie Pasaka, od 8 do 12 października, odbyły się pokazy zrekonstruowanej cyfrowo wersji „Dekalogu“ oraz debaty na temat kondycji współczesnego świata, które poprowadził redaktor naczelny portalu bernardinai.lt Donatas Puslys. 

   

  Na Festiwalu nie zabrakło gości z Polski. W dniach 10 - 11 października na specjalnych pokazach filmu „Historia Roja“ w Wilnie i Solecznikach z widzami spotkał się reżyser Jerzy Zalewski. Odbyło się także spotkanie ze kompozytorem muzyki filmowej Michałem Lorencem. Widzowie mogli wysłuchać koncertu jego utworów w wykonaniu zespołu „DesOrient“ oraz spotkać się z Bartłomiejem Topą, odtwórcą głównych ról w filmie „Karbala“ i „Obce niebo“. 

   

  Wspólnie z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Sirenos, Instytut Polski w Wilnie zorganizował także pokazy dwóch spektakli „Walentyna“ (reż. W. Faruga) i „Walizka“ (reż. W. Kostrzewski).

   

  Festiwal był objęty patronatem honorowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: