close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 3 stycznia 2017

  Dziesięć wywiadów, które mają dla czeskiego czytelnika stanowić sondę do współczesnej Polski: życia politycznego, społecznego, historycznych korzeni tożsamości, ale także polityki zagranicznej. Taki zamysł stał za projektem czeskiego tygodnia „Echo”, Instytutu Polskiego w Pradze i krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, który zakończył się 30 grudnia 2016 r.

  Przez cały rok 2016 na stronach opiniotwórczego tygodnika „Echo” oraz na łamach portalu Echo24.cz ukazywały się obszerne wywiady z polskimi ekspertami i publicystami, dotyczące wybranych aspektów współczesnej Polski. O polskiej scenie medialnej opowiadał Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, o polskiej pamięci Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego, o stosunku do Niemiec prof. Marek Cichocki a tajniki polskiej „psyche” zgłębiał socjolog Michał Łuczewski. Gośćmi redakcji „Echa” i IP w Pradze byli także m.in. Agnieszka Romaszewska-Guzy czy Sławomir Cenckiewicz.

   

  W ramach projektu w Instytucie Polskim w Pradze odbyła się w grudniu debata „Dokąd zmierza Europa Środkowa”, w której udział wzięli m.in. były minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Alexandr Vondra, węgierski analityk David Szabo oraz redaktor Aleksandra Rybińska z portalu wpolityce.pl. Przebieg debaty został zarejestrowany i 16 grudnia ukazał się we wspomnianym tygodniku w popularnej rubryce dyskusyjnej „Salon Echa” pt. „Wyszehrad jako nadzieja dla zagubionej Europy?”.

  Debata, [c] Jan Zatorsky / Echo24.cz

  fot.Jan Zatorsky / Echo24.cz

   

  Projekt miał także swój aspekt edukacyjny: większość wywiadów została przeprowadzona przez młodych adeptów sztuki dziennikarskiej, którzy w tygodniku pracują jako stażyści czy początkujący redaktorzy. Zdaniem redaktora naczelnego „Echa” Dalibora Balšínka projekt jest też reakcją na bardzo niski poziom wiedzy na temat sąsiednich krajów Europy Środkowej wśród żurnalistów, który przekłada się na przewagę mechanicznego kopiowania newsów zachodnich agencji nad fachową analizą uwzględniającą perspektywę środkowoeuropejską.

   

  Projekt był współfinansowany z grantu Forum Polsko-Czeskiego.

  Większość wywiadów dostępna jest na stronie internetowej Echo24.cz

  Opr. Instytut Polski w Pradze

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: