close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 11 marca 2016

  Opowieść o niedźwiedziu - towarzyszu żołnierzy armii Andersa – trafiła właśnie, dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Pradze, do czeskich księgarni. Książka Wiesława Lasockiego „Wojtek spod Monte Cassino” to jedna z pierwszych wersji opowieści o Wojtku, spisana przez żołnierza II Korpusu. W Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Muchomor. Autorem ilustracji jest p. Jan Bajtlik.

    Pomysłodawcą wydania był Instytut Polski w Pradze, a projekt został zrealizowany dzięki zaangażowaniu wydawnictwa „Muchomor” i czeskiej oficyny „Baobab” – uznanego wydawcy literatury dziecięcej w Czechach, którego znakiem rozpoznawczym jest dbałość o edytorską i graficzną stronę publikacji. „Książka  o niedźwiedziu Wojtku zajmuje szczególne miejsce w programie Instytutu – mówi Agnieszka Kwiatkowska, dyrektor IP – po pierwsze, jest początkiem współpracy dwóch znanych wydawnictw z Polski i Czech, po drugie jest kolejnym elementem naszej kilkuletniej kampanii popularyzującej polską narrację historyczną dotyczącą wydarzeń II wojny światowej”.   Niezwykła opowieść o niedźwiedziu – żołnierzu jest narzędziem przekazywania wiedzy o latach wojny również młodszym czytelnikom, którzy niejako „przy okazji” dowiadują się o mało znanych w Czechach faktach, jak chociażby udział żołnierzy polskich w walkach na froncie zachodnim czy w końcu o tym, dlaczego po zakończeniu wojny Wojtek ani jego opiekunowie nie mogli bezpiecznie wrócić do Polski.

  Publikację w języku czeskim wsparł obok IP w Pradze także Instytut Książki. W połowie roku Instytut wspólnie z wydawnictwem „Baobab” zaplanował kampanię promocyjną publikacji, w ramach której  zorganizowane będą m.in. warsztaty plastyczne i konkursy dla dzieci oraz projekcje filmowe.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: