close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 2 września 2016

  Podczas szkoły letniej na Uniwersytecie im. Gyuli Andrássyego w Budapeszcie zorganizowanej w dniach 28 sierpnia – 1 września wzięło udział blisko 100 uczestników z Europy Środkowej, Południowej i krajów byłego ZSRR. Tematem debat studentów były spory na temat pamięci o dwóch totalitaryzmach występujących w Europie.

  Rozpoczęcie szkoły letniej „Kultura pamięci w Europe Środkowo-Wschodniej. Komunizm i nazizm w polityce i literaturze” na niemieckojęzycznym Uniwersytecie im. Gyuli Andrássyego w Budapeszcie (AUB) stworzyło ramy do powstania wystawy „Polacy-Niemcy. Historia dialogu”. 

   

  Podczas otwarcia szkoły letniej prorektor AUB prof. Hendrik Hansen podkreślił, że uregulowanie relacji między Polską i Niemcami oraz rozbudową sieci instytucji łączących ludzi i organizacje może być stanowić przykład dla innych krajów, które nadal mają napięte stosunki z sąsiadami. Jarosław Bajaczyk, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego odczytał słowa ambasadora RP w Budapeszcie Romana Kowalskiego, który podkreślił, że bez pojednania polsko-niemieckiego nie doszłoby do rozszerzenia NATO w 1999 i Unii Europejskiej w 2004 roku. 

   

  Kontekst ten uzupełniała wystawa „Polacy-Niemcy. Historia dialogu”, stworzona przez Muzeum Historii Polski na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, którą w maju można było oglądać w Bundestagu, a do końca roku zaprezentowana zostanie w kilku węgierskich miastach.  Organizatorem wystawy był Instytut Polski i Ambasada RP w Budapeszcie.

   

  Druk dwujęzycznego katalogu wystawy sfinansowała Ambasada RFN w Budapeszcie. We wspólnym słowie wstępnym ambasadorowie Polski i Niemiec napisali m.in.:  - Ten projekt to jednocześnie zachęta do spojrzenia w teraźniejszość, do pytania o sens dobrego sąsiedztwa nie tylko w Europie, ale na całym świecie. To wyzwanie przede wszystkim dla młodego pokolenia, gdyż to ono poniesie hasło pojednania dalej. 

   

  Katalog można obejrzeć w Internecie po węgiersku i niemiecku.  

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: