close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 19 października 2017

  17 października 2017 r. odbył się w Ambasadzie RP w Paryżu wieczór mający na celu promocję Łodzi w kontekście zbliżającego się głosowania komisji BIE – Międzynarodowego Biura Wystaw działającego w Paryżu, w sprawie organizacji EXPO 2022.

   

  Po powitaniu gości przez Ambasadora Tomasza Młynarskiego i Annę Biłos, dyrektora Instytutu Polskiego w Paryżu, zaprezentowano fragment filmu dokumentalnego p.t. „Powrót - Artur Rubinstein w Polsce” Krzysztofa Rogulskiego z 1975 r. Ten archiwalny film przypomniał, w 130. rocznicę urodzin Rubinsteina, wielkiego pianisty wirtuoza o światowej sławie, że był on Łodzianinem.

  Przygotowany dla publiczności program wieczoru przypomniał również o wielu innych wielkich artystach z Łodzi o międzynarodowej karierze, w takich dziedzinach jak muzyka, literatura, kino, sztuki plastyczne, architektura, przytaczając też inne ważne osobistości.

  Pragnąc pokazać, że młode pokolenie jest równie zdolne, zaprezentowano w drugiej części wieczoru recital Chopinowski młodej, dwudziestoletniej pianistki z Łodzi, Zuzanny Pietrzak, laureatki kilku konkursów, najmłodszej uczestniczki prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r.

  Data tego koncertu zbiegła się przypadkowo z datą rocznicy śmierci Chopina w Paryżu, co nadało temu recitalowi specjalnego wydźwięku, zwłaszcza, że Chopin osobiście występował w tym samym salonie pałacu Monako, aktualnej siedzibie Ambasady RP w Paryżu. 

   

  Wieczór został bardzo gorąco przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie komisji BIE, dyplomaci, przedstawiciele francuskich środowisk wpływowych, przedstawiciele Polonii, dziennikarze i inni decydenci i sympatycy Polski.

   

  Wieczór zakończył się przyjęciem, które dało gospodarzom okazję do rozmów o charakterze lobbingowym na rzecz Łodzi, kandydata do organizacji EXPO 2022.

   

  Impreza zorganizowana została przez Instytut Polski w Paryżu, pomysłodawcę projektu, we współpracy z Ambasadą RP w Paryżu.

   

  Pełni świadomości, że promocja Polski twórczej i kreatywnej wzmacnia pozytywny wizerunek i pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, organizatorzy osiągnęli główny cel: pozyskanie przychylności francuskich i międzynarodowych środowisk opiniotwórczych.

  opr. Instytut Polski w Paryżu

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: