close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • STRATEGIA UE DLA REGIONU MORZA BAŁTYCKIEGO

 • 15 czerwca 2015

  - Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego kreuje nowe możliwości współpracy regionalnej - podkreśliła wiceminister Henryka Mościcka - Dendys w czasie sesji plenarnej na VI Dorocznym Forum Strategii, które w tym roku odbywa się w Jūrmale na Łotwie.

  - Współpraca makroregionalna powinna uzupełniać współpracę na poziomie ogólnoeuropejskim. Zacznijmy myśleć w kategoriach wspólnej przestrzeni bałtyckiej – zaznaczyła polska wiceminister. Odnosząc się do praktycznych aspektów wdrażania strategii bałtyckiej wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że należy wzmocnić wykorzystanie istniejących możliwości finansowania w sposób zintegrowany i innowacyjny. Wiceminister podkreśliła, że strategia zakłada utrzymanie założeń zakładających nietworzenie nowych instytucji, nowego prawodawstwa oraz nie przewidujących dodatkowego finansowania.

   

  Podsekretarz stanu Henryka Mościcka – Dendys zwróciła uwagę, że wraz z przyjęciem nowej wersji Planu Działania Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego nastąpił czas na zwiększenie efektywności współpracy głównych uczestników i beneficjentów strategii. Zaznaczyła także, że działania komunikacyjne mają kluczowe znaczenie dla powodzenia i większego zaangażowania w jej realizację. Jak poinformowała wiceszefowa polskiej dyplomacji, będą to cele polskiego przewodnictwa w gronie Narodowych Koordynatorów Strategii Bałtyckiej w okresie od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. Zbiegnie się ono w czasie z prezydencją Polski w innym formacie współpracy regionalnej – Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

   

  Doroczne Forum odbywa od 2010 r. Forum służy wymianie informacji i dobrych praktyk pomiędzy osobami i instytucjami zaangażowanymi we współpracę w regionie Morza Bałtyckiego. W 2011 r. gospodarzem wydarzenia był Gdańsk.

   

  Organizatorami tegorocznej edycji są Komisja Europejska, łotewska Prezydencja w Radzie UE, INTERACT Point Turku oraz władze miasta Jūrmala. Hasłem przewodnimi VI Forum jest budowa wielowymiarowych połączeń w regionie Morza Bałtyckiego – infrastrukturalnych, cyfrowych i międzyludzkich. Gośćmi wydarzenia są m.in. Premierzy Łotwy i Litwy, Laimdota Straujuma i Algirdas Butkevičius, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, przewodniczący Komitetu Regionów Markku Markkula, a także Następczyni Tronu Szwecji Księżniczka Wiktoria.


   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Jurmala
  Jurmala 2
  Jurmala HMD3
  Jurmala HMD4
  Jurmala HMD5
  Jurmala HMD6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: