close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 listopada 2016

  „Stół Polski: ziemia, woda, las” - pod takim hasłem odbyło się w Ambasadzie spotkanie dla dziennikarzy kulinarnych i turystycznych, restauratorów i właścicieli hoteli zainteresowanych polskimi produktami regionalnymi i kuchnią polską.

  Wykład na temat charakterystyki polskiej kuchni i pokaz slajdów prezentujących tradycyjne rodzime potrawy w ujęciu współczesnym przygotowała Monika Kucia, dziennikarka kulinarna z Polski. Kucia mówiła m.in. o najlepszych, nagradzanych i certyfikowanych produktach kulinarnych w Polsce, a także przedstawiła atrakcje związane z turystyką kulinarną do Polski - szlaki kulinarne, ich infrastrukturę - szeroki wybór gospodarstw agroturystycznych i restauracji. Link do materiałów

   

  - Jak smakuje Polska? Czymś chrupiącym i owocowym, czymś wędzonym i słonym, czymś fermentowanym i lekko kwaśnym, ale też czymś korzennym i słodkim - zaczęła swoją opowieść dziennikarka. - Profesor Jarosław Dumanowski, badacz historii wyżywienia w Polsce twierdzi, że cała dawna kuchnia polska była piernikowa, korzenna, trochę słodka, trochę pikantna. Pierniki to dziś pozostałość po tych smakach, relikt. Słynnym polskim daniem były ryby w piernikach. Ryby, zwłaszcza słodkowodne były zawsze naszym produktem flagowym.

   

  Degustację z wyselekcjonowanych, najlepszych produktów z polskich gospodarstw rolniczych, pasiek i  regionalnych wytwórni rodzinnych przygotowała szefowa kuchni Joanna Jakubiuk z Podlasia. Produkty przywiozła z Polski w większości pozyskując je gratis w ramach promocji od polskich wytwórców i producentów. Za co w imieniu Ambasady i austriackich gości bardzo dziękujemy. 

   

  Na stole znalazły się m.in.: fasola wrzawska, kumpiak podlaski, karp milicki, jabłka grójeckie, gęś owsiana kołudzka, suska sechlońska, wiśnia suszona z Ostrowa Wielkopolskiego, hyćka z folwarku Wąsowo, olej z góry Św. Wawrzyńca, czekolada z manufaktury czekolady w Łomiankach. Z napojów miód z pasieki Jarosa w Łazisku stworzony z okazji 1050-leciea Chrztu Polski, wino ze Srebrnej Góry, cydr Smykan oraz wódka Młody Ziemniak i wódka KrzeskaLink do materiałów

   

  Co ważne, zaprezentowano też gościom z Austrii polską zastawę stołową. Złożyły się na nią kryształowe szklanki i kielichy z Huty Julia, kamionkowe tace i talerze z Bolesławca, porcelanowe talerze i miseczki z Kristoff z Wałbrzycha, posrebrzane sztućce z Warszawskiej Fabryki Platerów „HEFRA”. Dziękujemy Hucie Julia, wytwórni w Bolesławcu, oraz w Wałbrzychu, za wypożyczenie elementów zastawy. 

   

  Zachęcamy do obejrzenia filmu o produkcji szkła w Hucie Julia w Piechowicach. Huta chętnie gości i oprowadza turystów: kliknij aby obejrzeć film.

   

  Relacja z wydarzenia opublikowana w austriackim czasopiśmie Traveller dostępna tutaj: Traveller  

   

  Załączamy też adresy polskich szlaków i miejsc kulinarnych.

   

  SZLAKI KULINARNE W POLSCE

   

  Północ:

  Szlak Kulinarny Centrum Gdyni

  Szlak Tradycji i Smaku „ Niech Cię Zakole”

   

  Południe:

  Szlak Oscypkowy

  Na śliwkowym szlaku

  Śląskie Smaki

   

  Wschód:

  Białostocki Szlak Kulinarny

   

  Zachód:

  Poznański Kulinarny Szlak Miejski

  Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie

   

  SMACZNE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA:

   

  Rogalowe Muzeum Poznania

  Muzeum Piernika

  Muzeum Chleba

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

  Folwark Wąsowo

  Pałac w Orli z szefem kuchni Maciejem Bartonem

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: