close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 czerwca 2019

  W rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie, 26 czerwca odbyło się spotkanie poświęcone nowej książce autorstwa Jacka Fairweathera pt. „The Volunteer”, która opowiada historię bohaterstwa i heroizmu Witolda Pileckiego, polskiego oficera, członka podziemia i żołnierza Armii Krajowej, autora raportów z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

  Witając zgromadzonych gości, kierownik Wydziału Kultury, Nauki i Informacji Ambasady, dr Urszula Horoszko, podkreśliła, że „Pilecki był postacią niezwykłą, pozornie przeciętnym człowiekiem o niewiarygodnej odwadze, poczuciu sprawiedliwości i odpowiedzialności”. Autor książki, Jack Fairweather, przedstawił historię działalności Pileckiego w czasie II wojny światowej, w tym jego największy akt heroizmu jakim było dobrowolne przedostanie się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, aby dać świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta na więźniach obozu. Pilecki zbudował również ruch oporu w Auschwitz oraz zorganizował ucieczkę z obozu. W trakcie sesji pytań i odpowiedzi autor książki odniósł się również do zagadnień dotyczących powojennych losów Pileckiego, jego aresztowania przez komunistów i skazania na śmierć.

   

  Po prezentacji gości mieli możliwość dalszej rozmowy z autorem i zakupu książek. Wydarzenie, zorganizowane we współpracy z Instytutem Pileckiego, z udziałem Chargé d’Affaires a.i. Pawła Kotowskiego oraz dyrektora Instytutu Pileckiego dr. Wojciecha Kozłowskiego, zgromadziło ok. 150 gości, wśród których byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, dziennikarze, przedstawiciele środowisk naukowych oraz Polonii, jak również organizacji żydowskich.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: