close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 czerwca 2019

  Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł i dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym – mówił Prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass.

  Spotkanie z Rickiem Perrym i zwiedzanie gazoportu Sabine Pass

   

  Drugiego dnia wizyty w Houston Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perrym, wraz z którym odwiedził terminal zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej. Spotkanie zwieńczyła wspólna konferencja prasowa polityków.

   

   

   

  Konferencja prasowa Prezydenta RP i Sekretarza ds. Energii USA

   

  – Do Polski płynie gaz z USA; płynie nie tylko do naszego kraju, ale mam nadzieję, będzie płynął też do całego regionu Europy Centralnej. To nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa RP, ale to kwestia także bezpieczeństwa Europy Środkowej, w której spotkały się państwa, jak to nazwaliśmy, Trójmorza – dodał.

   

   

  Houston. Spotkanie z przedstawicielami firm energetycznych

   

  Wcześniej Prezydent spotkał się z szefami amerykańskich firm energetycznych. – Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element działania w ramach Trójmorza – podkreślał Andrzej Duda.

   

   

   

  W rozmowie z dziennikarzami odniósł się do porozumienia dotyczącego zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA podpisanego w minioną środę przez Ricka Perry'ego oraz Sekretarza Stanu w KPRM, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Jak stwierdził Prezydent, cieszy się, że te umowy są zawierane, że współpraca się rozwija, i że w najbliższych latach przewidywane są bardzo duże dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.

   

  Prezydent odwiedził też MD Anderson Cancer Center, gdzie podpisano memorandum o współpracy tej instytucji z Ministerstwem Zdrowia RP.

   

  W czwartek w Houston Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami teksańskiej Polonii. (PAP/inf. własna)

   

  Kancelaria Prezydenta RP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: