close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 czerwca 2019

  18 czerwca w Rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Falcons of Freedom” w reżyserii Roberta Wachowiaka.

  „Film jest hołdem złożonym amerykańskiej Polonii dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz ciekawą opowieścią o szukaniu i odnajdywaniu korzeni przez młodych Amerykanów”  - powiedział ambasador Piotr Wilczek otwierając pokaz. W wydarzeniu wziął udział również Leonard Baldyga, emerytowany amerykański dyplomata i wybitny przedstawiciel Polonii, odznaczony orderem zasługi w 1994 roku, który pracował między innymi w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Poznaniu i w Warszawie. Leonard Baldyga przedstawił osobistą historię swojego ojca Stanisława Baldygi, amerykańskiego „sokoła” z Chicago, który dołączył do Błękitnej Armii generała Hallera.

   

  Pokaz został zorganizowany w ramach odbywającego się już po raz ósmy festiwalu filmów z państw wyszehradzkich. Co roku wiosną ambasady Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Waszyngtonie prezentują filmy fabularne lub dokumentalne pod wspólnym hasłem. W tym roku pokazy odbyły się pod hasłem: „Wolność”.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: