close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 czerwca 2019

  Prezydent Andrzej Duda w Reno w Nevadzie obejrzał testy systemu zarządzania ruchem dronów w mieście. To wspólny projekt instytutów lotnictwa Polski i Nevady oraz NASA. Następnie otworzył Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie.

  Andrzej Duda akcentował, że polscy naukowcy są w absolutnej światowej czołówce i razem z naukowcami z USA pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które będą w przyszłości wdrażane na całym świecie.

   

  Testy są częścią projektu NIAS-NASA-ILOT – największego amerykańsko-polskiego projektu testowania bezzałogowych statków powietrznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa (ILOT) jest jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. W testach bierze udział m.in. dron opracowywany w ILOT.

   

   

   

  Prezydent w wypowiedzi dla dziennikarzy zwrócił uwagę na różne sposoby wykorzystania w przyszłości dronów. – Coraz częściej się słyszy, że przyszłością naszą, świata, jest ruch dronów przede wszystkim w miastach – dronów, które będą dostarczały przeróżne rzeczy, takie jak np. zamówienia z restauracji, pranie z pralni, książki z biblioteki – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że to Polski Instytut Lotnictwa jako jedyny z całego świata został wybrany do współpracy nad tym innowacyjnym projektem dotyczącym poruszania się dronów wykorzystywanych w celach cywilnych.

   

  – Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu w samym mieście w Reno, gdzie drony są wykorzystywane do pomocy w akcjach ratowniczych, przenosząc krew, dostarczając różnego rodzaju instrumenty zespołom ratunkowym i strażackim – relacjonował Prezydent. 

   

   

  Prezydent obejrzał również pokaz polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa. Chodzi o model hipotetycznego dwuosobowego samolotu turystycznego o specjalnym układzie połączonych skrzydeł. 

   

   

  Później Prezydent otworzył w Nevadzie Polski Tydzień Biznesu i Innowacji. –  Mam nadzieję, że polscy i amerykańscy przedsiębiorcy będą w jeszcze większym stopniu z korzyścią dla gospodarek naszych krajów czerpać ze swoich pomysłów i doświadczeń – powiedział.

   

  W InNEVation Center w Reno Prezydent spotkał się także z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Polskim Tygodniu Biznesu w Nevadzie.

   

   

  Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami w Reno Prezydent był pytany, czy koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA, nie są zbyt wysokie. – Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – zapewnił Andrzej Duda.

   

  Kancelaria Prezydenta RP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: