close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • O PROJEKCIE

 • Z okazji 75. rocznicy przeniesienia siedziby Rządu RP na Uchodźstwie do Londynu i 25. rocznicy zakończenia jego działalności Ambasada RP w Londynie stworzyła projekt promocyjno-edukacyjny „Republic in Exile / Rzeczpospolita Londyńska”. Projekt dotyczy działalności władz RP i polskiej społeczności emigracyjnej w Wielkiej Brytanii zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym aż do politycznego przełomu lat 1989-1991. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

   

   

  W roku 2014 wyprodukowaliśmy serię krótkich filmów dokumentalnych o historii Rządu RP na Uchodźstwie, zawierających nowo nagrane wywiady ze świadkami historii: Panią Prezydentową Karoliną Kaczorowską i jej córką Jagodą, Panią Prezydentową Anną Sabbatową i jej córką Jolantą, ministrami Jerzym Ostoja-Koźniewskim i Arturem Rynkiewiczem, dwoma doradcami premiera Andrzejem Zakrzewskim i Adamem Ostoja-Ostaszewskim, oraz Panią Teresą Szadkowską – córką ostatniego Przewodniczącego Rady Narodowej RP Zygmunta Szadkowskiego. Zgromadziliśmy także obszerny materiał archiwalny na bazie zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz zbiorów prywatnych.

   

  Sukces serialu dokumentalnego zachęcił nas do nagrania kolejnych wywiadów z bliskimi emigracyjnych mężów stanu w roku 2015: bratankiem Prezydenta Stanisława Ostrowskiego – Adamem, córkami Prezydenta Edwarda Raczyńskiego – Katarzyną i Wirydianną, oraz córką gen. Władysława Andersa – Anną Marią. Poprosiliśmy także historyka prof. Normana Daviesa o ocenę działalności Rządu RP na Uchodźstwie. Dokładnie w 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie, ruszył też portal internetowy www.rzeczpospolitalondynska.pl i jego angielskojęzyczna wersja: www.republicinexile.pl, gdzie opublikowane zostały wszystkie wyprodukowane i zgromadzone do tej pory materiały.

   

  "Rzeczpospolita Londyńska" opowiada historię Rządu RP na Uchodźstwie poprzez krótkie formy wideo, które mają zachęcić przede wszystkim młodego odbiorcę do zapoznania się z dziedzictwem polskiej emigracji politycznej doby II wojny światowej. Mamy nadzieję, że także uruchomiony portal internetowy umożliwi łatwy dostęp do wszystkich informacji i archiwów zarówno historykom, jak i młodzieży.

   

  Twórcami projektu są starszy specjalista ds. public relations Ambasady RP w Londynie – Konrad Jagodziński i młoda polska filmowiec działająca pod nazwą Light Leeks – Agnieszka Chmura, która zrealizowała zdjęcia i montaż filmów.

   

  Projekt można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RepublicInExile na Facebooku, Twitterze, Instagramie i kanale YouTube @PolishEmbassyUK.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: