close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • WYWIADY WIDEO

 • Czym była Rzeczpospolita Londyńska?

  Profesor Norman Davies z Uniwersytetu w Oksfordzie wyjaśnia historię Rządu RP na Uchodźstwie i ponad 500-tysięcznej rzeszy Polaków, rozproszonych po całym świecie, którzy po II wojnie światowej stworzyli Rzeczpospolitą Londyńską - Polskę poza Polską, której sercem była stolica Wielkiej Brytanii.

   

   

  Prof. Norman Davies o „Szlaku Nadziei”

  Historyk prof. Norman Davies opowiada o swojej nowej książce "Szlak nadziei", ilustrującej drogę Armii Andersa przez trzy kontynenty. Zesłańcy, który wyszli z gen. Władysławem Andersem z ZSRR, stanowili większość Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali w Wielkiej Brytanii i tworzyli Rzeczpospolitą Londyńską.

   

   

  Stanisław Ostrowski - prezydent, który zjednoczył Rzeczpospolitą Londyńską

  Z zawodu lekarz, Stanisław Ostrowski został Posłem na Sejm w 1930 a później jako ostatni Polak pełnił funkcję Prezydenta Lwowa. Uwięziony i zesłany na Syberię, przedostał się z Armią Andersa przez Bliski Wschód i trudy kampanii włoskiej do Wielkiej Brytanii. W 1972 został zaprzysiężony na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki swojemu pojednawczemu usposobieniu i powszechnej popularności zdołał zjednoczyć podzielone elity polityczne emigracji. Po dwóch dekadach niezgody zwolennicy prezydenta Augusta Zaleskiego (tzw. Zamek) połączyli swoje siły z większością Polaków za granicą - do tej pory skupionej wokół Rady Trzech.

   

   

  Edward Raczyński – świadek XX wieku

  Arystokrata z pochodzenia, dyplomata z zawodu – Edward Raczyński objął placówkę w Londynie w 1934. Odegrał kluczową rolę w czasie II wojny światowej, kiedy stolica Imperium Brytyjskiego była centrum wojennej polityki. Pozostał aktywny politycznie po wojnie, także na poziomie międzynarodowym, szczególnie angażując się w działania Ruchu Europejskiego. Był członkiem Rady Trzech przez cały okres jej istnienia (1954-1972). W 1979, w wieku 88 lat, został zaprzysiężony na Prezydenta RP. Był powszechnie szanowany i rozwinął bliskie stosunki z liderami opozycji w Kraju. Urodzony pod zaborami, w czasie swego życia oglądał odrodzenie Polski dwukrotnie – w 1918 i w 1989 – nim zmarł w 1993 w wieku prawie 102 lat.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: