close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • SERIAL DOKUMENTALNY

 • Rzeczpospolita Londyńska #1: Wojna

  Po wspólnej inwazji nazistowskich Niemiec i ZSRR we wrześniu 1939 władze Rzeczypospolitej przekroczyły granicę rumuńską i kontynuowały działalność za granicą. Rząd został najpierw odtworzony w Paryżu, a od 1940 przez całą II wojnę światową przewodził polskiemu wysiłkowi wojennemu z Londynu. Dowodził czwartą siłą wśród Aliantów w Europie i największą podziemną armią okupowanej Europy - Armią Krajową.

   

   

  Rzeczpospolita Londyńska #2: Polska poza Polską

  Po 1945 roku 500-tysięczna rzesza Polaków, rozproszona po wszystkich zakątkach świata, nie mogła wrócić do zajętego przez komunistów Kraju. Znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale nie stracili nadziei. Na obczyźnie odtworzyli Polskę, którą znali sprzed wojny, ze wszystkimi jej instytucjami politycznymi, systemem szkolnictwa i nawet życiem kulturalnym! Stworzyli Rzeczpospolitą Londyńską - Polskę poza Polską, jak to emigracyjne państwo określił papież Jan Paweł II.

   

   

  Rzeczpospolita Londyńska #3: Polski głos w świecie

  W 1945 Wielka Brytania i Stany Zjednoczone cofnęły uznanie dla Rządu RP na Uchodźstwie, ale kilka państw utrzymywało z nim stosunki dyplomatyczne aż do lat '70. Tam, gdzie rząd nie mógł działać jako oficjalna reprezentacja narodu, podnosił sprawę polską na wiele nieoficjalnych sposobów.

   

   

  Rzeczpospolita Londyńska #4: Solidarność

  Lata '80 to okres narodzin "Solidarności" i stopniowego upadku reżimu komunistycznego. Rzeczpospolta Londyńska wspierała opozycję w kraju finansowo i politycznie. Czołowi liderzy opozycji konsultowali się z politycznymi elitami w Londynie. Przywództwo prezydenta Edwarda Raczyńskiego i premiera a następnie prezydenta Kazimierza Sabbata tchnęło nowe życie w zakorzenione struktury i młodsze pokolenie Polaków urodzonych na emigracji zaczęło się angażować w działalność rządu.

   

   

  Rzeczpospolita Londyńska #5: Wolna Polska

  22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni z Prezydentów RP rezydujących w Londynie – Ryszard Kaczorowski – przekazał insygnia urzędu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie, tym samym podkreślając ciągłość niepodległego państwa polskiego – jedność między II a III Rzeczpospolitą.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: