close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • AKTUALNOŚCI

 • 6 lipca na Uniwersytecie Edynburskim miała miejsce uroczystość z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Wydziału Lekarskiego.

   

  Polski Wydział Lekarski na Uniwersytecie w Edynburgu (The Polish School of Medicine) został powołany w marcu 1941 roku na mocy porozumienia rządu polskiego z Senatem Uniwersytetu Edynburskiego. Polski Wydział Lekarski był jedyną polską instytucją akademicką działającą legalnie w czasie II Wojny Światowej i kształcił kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. W ciągu ośmiu lat istnienia wydziału (1941-1949), co najmniej 336 osób podjęło na nim studia, z czego 227 ukończyło je z tytułem Medicinae Baccalaureus, a 19 z tytułem doktora nauk medycznych. Od 1966 roku, czyli dwudziestej piątej rocznicy założenia wydziału, jego absolwenci spotykają się w Edynburgu co 5 lat.

   

  W 1986 roku absolwenci i osoby powiązane z polskim wydziałem założyli Fundusz Polskiej Szkoły Medycyny w Edynburgu, którego celem jest utrzymywanie więzi między Uniwersytetem Edynburskim a polskimi studentami. Fundusz ten jest używany do finansowania stypendiów umożliwiających polskim studentom medycyny podjęcie dalszych studiów lub badań naukowych w Edynburgu.

   

  W 1986 założono również Historyczną Kolekcję Polskiej Szkoły Medycyny z inicjatywy Dr Wiktora Tomaszewskiego, nauczyciela na Polskim Wydziale i szanowanego Edynburskiego lekarza rodzinnego. Od 2004 roku kuratorem kolekcji jest Dr Maria Długolecka-Graham.

   

  Podczas uroczystości Kanclerz Uniwersytetu Edynburskiego wręczyła honorowe tytuły naukowe oraz specjalnie przygotowane na tę okazję pamiątkowe medale zaprojektowane przez studentkę Uniwersytetu Edynburskiego, Daisy Tsang. Nagrody otrzymali również Dr Maria Długolecka-Graham, profesor Jacek Wysocki i profesor Piotr Laidler.

    

  Zachęcamy do obejrzenia filmu z uroczystości: https://youtu.be/WG0QNtR413c.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: