close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • AKTUALNOŚCI

 • "Przyjęcie insygniów II RP było symbolem odrodzenia Polski" – powiedział podczas obchodów prezydent Andrzej Duda.

   

   

  22 grudnia 2015 roku, przypadła 25 rocznica przekazania insygniów prezydenckich nowo wybranemu po przemianach ustrojowych prezydentowi Lechowi Wałęsie, insygniów przez ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

   

  W gmachu Senatu prezydent wziął udział w otwarciu wystawy zatytułowanej "Insygnia Wolności", na którą składały się fotografie ze zbiorów archiwalnych, reprodukcje map, dokumentów, a także oryginał konstytucji kwietniowej z 1935 roku.

   

  - 25 lat temu stała się rzecz historyczna, doszło do swoistego złączenia symbolu, jakim były insygnia władzy II Rzeczypospolitej - przechowywane, pielęgnowane przez polskich prezydentów na uchodźstwie, przez polskie władze emigracyjne - z realną władzą w Polsce, wybraną po 51 latach w sposób demokratyczny przez naród polski - powiedział prezydent podczas otwarcia wystawy. Powtarzając przy tym, że przejęcie insygniów było symbolem odrodzenia się wolnej Polski i odnowienia wspólnoty narodu.

   

  Także podczas obchodów rocznicy, prezydent podziękował Karolinie Kaczorowskiej – żonie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, oraz jej córce Jagodzie, za opowieść o losach tych, których dzieje zmusiły do opuszczenia Polski.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: