close

 • Nie zmarnujcie niepodległości!

  Edward Raczyński

   


 • AKTUALNOŚCI

 • Polski Londyn uczcił 25. rocznicę ostatniego posiedzenia Rady Narodowej RP - parlamentu na uchodźstwie w latach 1939-1991.

   

  8 grudnia 1991 roku członkowie Rady Narodowej zdecydowali o jej samorozwiązaniu w obliczu przeprowadzenia w pełni demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu RP. Przez ponad pół wieku Rada Narodowa podtrzymywała tradycje polskiego parlamentaryzmu, wierna ideom demokracji i niepodległości. Rada służyła opinią prezydentom i rządom RP na uchodźstwie, uchwalała budżet i kontrolowała jego wykonanie. W jej pracach brali udział przedstawiciele przedwojennych stronnictw politycznych, ale także członkowie wybierani w demokratycznych głosowaniach przez Polaków rozsianych po Wielkiej Brytanii i całym wolnym świecie. Rada Narodowa była symbolem ciągłości polskiej demokracji parlamentarnej, historycznej jedności między Sejmem i Senatem II a III Rzeczypospolitej.

   

  W obchodach rocznicy w Londynie na zaproszenie Ambasadora Arkadego Rzegockiego wzięła udział była Pierwsza Dama Karolina Kaczorowska, Minister Anna Maria Anders oraz byli członkowie Rady Narodowej, w tym córka ostatniego przewodniczącego Rady – Teresa Szadkowska-Łakomy.

   

  W wykładzie okolicznościowym historyk IPN i biograf ostatniego Przewodniczącego Rady Zygmunta Szadkowskiego, prof. Marek Wierzbicki podkreślił, że "Rada Narodowa była symbolem poparcia społeczeństwa polskiego dla władz naczelnych, które były jedynymi legalnymi władzami, a zostały zakwestionowane przez Sowietów i komunistów polskich, którzy stworzyli konkurencyjne organy władzy".

   

  Jak dodał Wierzbicki, Rada odegrała też ważną rolę historyczną. "Wspólnie z innymi organami tworzyła państwo na wygnaniu, które było kontynuacją Rzeczypospolitej sprzed wojny. Dzięki temu w 1990 roku można było przekazać insygnia prezydenckie i ciągłość władzy od czasów przedwojennych nowym, demokratycznym władzom w Polsce" - zaznaczył.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: