close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 kwietnia 2016

  Ewy Farnej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W szóstym odcinku cyklu „Zaolzie Potrafi” Izabeli Wałaskiej zapraszamy do zapoznania się z jej przemyśleniami o Zaolziu.

  Zaolzie to skrawek ziemi obecnie należącej do Republiki Czeskiej, ziemi, która dzięki trzydziestu tysiącom Polaków tam żyjących, nie zatraciła swojego polskiego kolorytu. Polskość tutaj kojarzona jest od zawsze z pracowitością, obowiązkowością, przywiązaniem do rodziny, ziemi, własnych korzeni oraz utrzymywaniem polskich tradycji. Polska mniejszość pielęgnuje swoją tożsamość narodową, jednak jest również otwarta na wpływy ze strony czeskich sąsiadów, z którymi na co dzień się spotyka, pracuje i spędza wolny czas. Tutaj rodzą się czesko-polskie przyjaźnie, tworzą się dwujęzyczne związki, zakładane są dwukulturowe rodziny.

   

  To właśnie dwujęzyczność i wielokulturowość Polaków z tego regionu sprawia, że kariera wielu z nich rozwija się dwutorowo, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku Ewy Farnej, czy Haliny Mlynkovej. Te dwa nazwiska to tylko wierzchołek góry, na którą trzeba się wspiąć, żeby móc poznać piękno całego regionu oraz dostrzec osobistości, które z niego się wywodzą. Oto tylko nieliczni z tych, którzy cieszą się powszechnym uznaniem, którzy osiągnęli sukces w skali krajowej lub międzynarodowej...

   

  Fot. Monika Drewniak (zdjęcie w pełnym formacie poniżej)

   

   

  EWA FARNA

  Ta niespełna dwudziestotrzyletnia piosenkarka ma na swoim koncie tak bogaty dorobek artystyczny, iż wydawać by się mogło, że jej zaledwie dziesięcioletnie działania na czeskim i polskim rynku muzycznym trwają znacznie dłużej.

   

  Ewa Farna to nie tylko wokalistka, ale coraz bardziej także autorka tekstów i kompozytorka znana równie dobrze po czeskiej jak i po polskiej stronie granicy. Przekonała do siebie i swoich utworów czeską i polską publiczność, natomiast sama przekonuje innych, że warto znać oba języki tak samo dobrze, jak swoje korzenie.

  W wieku 11 lat odniosła swój pierwszy sukces w Konkursie (polskiej) Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie (Havířov) na Zaolziu  oraz na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Już  wtedy została zauważona przez znanego producenta i autora piosenek wykonywanych przez najbardziej popularne nazwiska czeskiej sceny muzycznej -– Leszka Wronkę – który zresztą pochodzi tak samo jak Ewa – z Zaolzia.

   

  W 2006 r. zaledwie 13-letnia Ewa Farna debiutuje na czeskim rynku muzycznym albumem Měls mě vůbec rád, którym podbija serca wielu nastolatków, a jej pierwocina, tak samo jak i drugi krążek wydany w Czechach uzyskuje status platynowej płyty, co owocuje w postaci tytułu Odkrycie roku w prestiżowych nagrodach muzycznych Czeski Słowik. Te wydarzenia zapoczątkowały profesjonalną karierę muzyczną Ewy Farnej w Czechach. W tym samym roku (jeszcze jako dwunastolatka) zwyciężyła w programie telewizyjnym Szansa na sukces. Rok później zadebiutowała również w Polsce polską wersją swojej pierwszej płyty nazwanej Sam na sam.

   

  Jej praski koncert zarejestrowany na krążku okazał się być najlepiej sprzedawanym DVD w Czechach w 2008 r. W tym samy roku Ewie udaje się przebić do czołówki w Czeskim Słowiku i „pokonać“ konserwatywne gusta czeskich słuchaczy, którzy od lat wybierają na króla i królową czeskiej sceny muzycznej niezmiennie tych samch wokalistów (Karel Gott oraz Lucie Bílá). Uplasowując się na trzecim miejscu, staje się w ten sposób najmłodszą laureatką Czeskiego Słowika w kilkudziesięcioletniej historii tej nagrody. W 2009 r. jej drugi polski album Cicho zyskuje miano Płyty Roku a rok później zapewnia jej nominację do Fryderyków w kategoriach Album Roku Pop oraz Artystka Roku.

   

  To zaledwie początek kariery, który tak samo jak lata późniejsze zaowocowały mnóstwem nagród i nominacji w świecie muzycznym. Jednak młoda wokalistka nie pozostaje jedynie przy muzyce - „stawia“ również na swoją tożsamość, zostając w 2011 r. twarzą kampanii „Postaw na Polskość”, której celem było  zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania swojej narodowości podczas Spisu Powszechnego w Republice Czeskiej. W roku, w którym do narodowości polskiej na Zaolziu przyznaje się oficjalnie 27 000 mieszkańców, Ewa zdobywa na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Zostaje również nominowana w kategorii Najlepszy Europejski Artysta. W Czechach po raz kolejny uzyskuje „brązowy medal“ w Czeskich Słowikach detronizując powszechnie znane nazwiska.

   

  Można by było kontynuować wyliczanie nominacji i nagród, które wokalistka otrzymała i otrzymuje po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Na jej koncie znalazło się ich już około czterdziestu a dorobek muzyczny w postaci płyt liczy 13 krążków. W przypadku młodej, ambitnej i wiedzącej czego chce – Ewy Farnej – to jednak nie „dorobek“, ale raczej świetny początek kariery…

   

   

   


  POZOSTAŁE ODCINKI


   

  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak
  Fot. Monika Drewniak

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: