close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • PRZEWÓZ ZWIERZĄT DO POLSKI

 • Zasady przewozu zwierząt, tj. psów, kotów i fretek ze Stanów Zjednoczonych na terytorium Unii Europejskiej

   

  W celu przewozu psów, kotów lub fretek ze Stanów Zjednoczonych na terytorium RP należy upewnić się, że zostały spełnione następujące wymogi:

   

  1. Zwierzę ma, co najmniej trzy miesiące.

   

  2. Zwierzę posiada chip/transponder identyfikujący zwierzę.

  Transponder, czyli pasywne urządzenie identyfikujące o częstotliwości radiowej, przeznaczone wyłącznie do odczytu, musi być zgodny z normą ISO 11784 i wykorzystywać technologię HDX lub FDX-B oraz musi być możliwy do odczytania za pomocą czytnika zgodnego z normą ISO 11784. Właściciel lub osoba fizyczna odpowiedzialna za zwierzę domowe musi zapewnić możliwość odczytania transpondera podczas kontroli granicznej.

   

  3. Zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie.

  Szczepionka przeciw wściekliźnie może być szczepionką inaktywowaną, monowalentną, zawierającą co najmniej jedną jednostkę antygenową w podawanej dawce (norma WHO). Po 18 czerwca 2010r. dopuszczane jest również użycie szczepionki rekombinowanej, wywołującej odporność przeciw wirusowi wścieklizny.

   

  UWAGI:

  Wczepienie transpondera musi zostać dokonane przed wykonaniem szczepień przeciwko wściekliźnie. Dlatego też, jeśli do szczepienia doszło po zainstalowaniu czytnika, szczepienie powinno zostać powtórzone. Od dnia pierwotnego szczepienia po zainstalowaniu transpondera w celu rozpoczęcia podróży do UE musi upłynąć okres 21 dni.

   

  4. Właściciel zwierzęcia posiada świadectwo zdrowia zwierząt potwierdzone przez akredytowanego lekarza weterynarii. Lista lekarzy jest dostępna na poniższej stronie:

  https://www.aphis.usda.gov/animal_health/vet_accreditation/downloads/nvap_coordinator.pdf

   

  Wzór świadectwa znajduje się na stronie:

  http://www.aphis.usda.gov/regulations/vs/iregs/animals/downloads/pl_co_pe.pdf  

   

  5. Następnie wypełnione i podpisane międzynarodowe świadectwo zdrowia zwierząt powinno być potwierdzone przez właściwy organ, tj. regionalne biuro ds. weterynarii -  Veterinary Services.

   

  Listę regionalnych biur ds. weterynarii znajdą Państwo na stronie:

  https://www.aphis.usda.gov/animal_health/downloads/nies_contacts/sc.pdf

  Świadectwo zdrowia jest ważne przez 10 dni od dnia wydania potwierdzenia przez weterynarza stanowego.

   

  Informujemy, że od 1 września 2016 r. będą obowiązywały nowe wzory świadectwa zdrowia, więcej informacji na ten temat można uzyskać na poniższej stronie: https://www.aphis.usda.gov/aphis/pet-travel/by-country/eu/eu-health-certificates/poland-health-certs

   

  Jeśli podróżują Państwo liniami lotniczymi, prosimy o wcześniejszy kontakt z przewoźnikiem i upewnienie się co do dodatkowych wymogów związanych z przewozem zwierząt.

   

  W przypadku dodatkowych pytań prosimy o zapoznanie się ze szczegółową informacją dostępną na stronie właściwych urzędów, tj. Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, tzw. USDA:

  http://old.wetgiw.gov.pl/files/2086_Wymagania%20dla%20swiadectwa%20zdrowia%20dla%20zwierzat%20towarzyszacych.pdf

   

  http://old.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=33&kat_id=2084

   

  https://www.aphis.usda.gov/aphis/ourfocus/animalhealth/export/iregs-for-animal-exports/ct_live_animal_export_faqs

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: