close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • ZAGRANICZNA POLITYKA EKONOMICZNA

 • 17 marca 2017

  Priorytetem 24. edycji WELCONOMY Forum gospodarczego w Toruniu (13-14 marca 2017 r.) było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość światowej gospodarki w obliczu zmian w UE. Dwa dni toruńskiego Kongresu i 40 sesji, zgromadziły ponad 1000 osób. Dodatkowo realizowane były liczne spotkania indywidualne, stanowiące zalążek dla nowych projektów gospodarczych.

  Innym tematem wiodącym  Forum była potencjalna ekspansja polskich firm na rynek białoruski. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.: Wiktor Niekraszewicz– Wiceprzewodniczący Obwodu Mohylewskiego oraz Aleksandr Averyanov – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białorusi w RP. Poza dyskusją w gronie ekspertów i przedstawicieli władz lokalnych na temat relacji gospodarczych z Białorusią, odbyło się także spotkanie przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego i obwodu mohylewskiego. W celu ułatwienia wzajemnych kontaktów gospodarczych izby przemysłowe z obu regionów podpisały list intencyjny o współpracy.

   

  Z kolei w dyskusjach z zakresu  dyplomacji ekonomicznej aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Departamentu Współpracy Ekonomicznej - DWE).

   

  Radca Tomasz Wiśniewski, podczas panelu dyskusyjnego nt. „Perspektywicznych rynków eksportowych – Ameryka Łacińska, Afryka, Indie, Iran”, przypomniał, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na aktywne wsparcie polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie i zaprosił zainteresowane podmioty do kontaktu z DWE MSZ lub bezpośrednio z placówkami. Potwierdził także, że do promocji polskiej gospodarki MSZ włącza również Polonię i Polaków mieszkających za granicą, ze względu na ich potencjał wynikający zarówno ze znajomość miejscowych realiów, jak też zaangażowanie w rozwój ekonomiczny lokalnych społeczności.

   

  MSZ DWE był ponadto gospodarzem spotkania nt. Zamówień publicznych i projektów organizacji międzynarodowych oraz perspektyw dla polskich firm, zorganizowanego w ramach działań intensyfikujących zaangażowania polskich firm w projekty organizacji międzynarodowych. Debata, zainspirowana przez resort spraw zagranicznych, miała na celu zachęcenie polskich podmiotów gospodarczych do większego zaangażowania w rynek  przetargów organizacji międzynarodowych.

   

  Kierownik Referatu ds. globalnych i międzynarodowych organizacji gospodarczych DWE MSZ, I radca  Beata Pich, podkreśliła, że system organizacji międzynarodowych to rynek ogromnych możliwości dla polskich przedsiębiorców, wciąż nie w pełni wykorzystywany. Jego roczna wartość, dla samego systemu ONZ, to ponad 17 mld USD. Pogłębianie przez polskie przedsiębiorstwa wiedzy nt. możliwych do realizacji projektów, rozwijanie współpracy w ramach konsorcjów, czy dobre przygotowanie się do udziału w procedurach przetargowych (zanim jeszcze projekt zostanie ogłoszony) w dużym stopniu może przyczynić się do zwiększenia rynku zakupów organizacji międzynarodowych dla polskiego biznesu.

  W dyskusji uczestniczył przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu (PARP) -  p. Piotr Sochoń, koordynator w ramach Punktu Informacyjnego Międzynarodowych Zamówień Publicznych,. Podczas spotkania zaprezentowano instrumenty wsparcia firm na szczeblu krajowym (w tym najnowsze publikacje MSZ i PARP nt. przetargów międzynarodowych, skierowane do przedsiębiorców, wydane zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej w grudniu 2016 r.). 

   

  Relacje z kongresowych wydarzeń dostępne są na stronach http://forumgospodarcze.pl/

  Welconomy f
  Welconomy f
  Welconomy f
  Welconomy f
  Welconomy - foto PARP
  Welconomy Torun cc
  Welconomy Torun cc

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: