close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 12 października 2015

  Wiceszefowa polskiej dyplomacji rozmawiała w poniedziałek w Warszawie z członkami Misji Oceny Wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Polsce.

  Przewodniczącym misji został ambasador Jan Petersen, były minister spraw zagranicznych Norwegii. - Polskie władze zapewnią wszelką pomoc w wykonywaniu zadań Misji Oceny Wyborów w związku z wyborami parlamentarnymi w Polsce – podkreśliła podsekretarz stanu.

   

  - Polska bardzo wysoko ocenia działania Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w obszarze wspierania wolnych wyborów – powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys. Podziękowała jednocześnie za doskonałą dotychczasową współpracę, w szczególności w związku z pracami Misji Oceny Potrzeb (Need Assessment Mission – NAM) w marcu br. Jej celem była ocena przygotowań do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Polsce, analiza obowiązującego prawa wyborczego oraz przedstawienie rekomendacji w zakresie organizacji wyborczej misji obserwacyjnej.

   

  Przedmiotem zainteresowania Misji Oceny Wyborów w Polsce w 2015 r. będą przede wszystkim efektywność administracji wyborczej, finansowanie kampanii wyborczej, postępowania prowadzone w związku z protestami wyborczymi oraz analiza kampanii w mediach.

   

  W ostatnim czasie ODIHR przeprowadziło misje obserwacyjne w Polsce w roku 2007, 2011 (wybory parlamentarne) i 2010 (wybory do Parlamentu Europejskiego – ocena zbiorcza dla państw UE). We wszystkich przypadkach przebieg wybór został ocenione jednoznacznie pozytywnie.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: