close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 23 października 2015

  To już czwarta edycja Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Demokracja na rozdrożu? Szanse i wyzwania”. W spotkaniu bierze udział dwustu obrońców praw człowieka z całego świata na czele z rosyjskim opozycjonistą Garrym Kasparowem, założycielem rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” Siergiejem Kowaliowem, białoruskim dysydentem Alasiem Bielackim, czy wiceprzewodniczącą afgańskiego parlamentu Fawzią Koofi.

  - Po 26 latach od pierwszych częściowo wolnych wyborów chcemy, by inni korzystali z naszych doświadczeń. Teraz ruch należy do Polski, by demonstrować naszą solidarność i pomagać tym, którzy walczą o demokrację i prawa człowieka - powiedziała w piątek wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, która otworzyła konferencję.  - Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy, że wcześniej akceptowane i uznawane demokratyczne standardy są obecnie kwestionowane w wielu rejonach świata – dodała wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

   

  Warszawski Dialog na rzecz Demokracji jest platformą wymiany poglądów i doświadczeń. W trakcie kilkudniowej konferencji jej uczestnicy mają szansę dowiedzieć się m.in. jak zdobywać fundusze na pomoc rozwojową, działalność demokratyczną i jak bezpiecznie funkcjonować w roli obrońcy praw człowieka. Konferencja jest dowodem na priorytetowe znaczenie wspierania demokracji i promocji praw człowieka w polskiej polityce zagranicznej.

   

  - Należy bronić granic niepodległych krajów przed agresją  - podkreślił Garry Kasparow – rosyjski opozycjonista, który przy podczas wizyty w Warszawie spotkał się także z wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Pawlikiem. Uczestniczka konferencji z Afganistanu – Fawzia Koofi przyznała z kolei, że „mieszkańcy Afganistanu mają nadzieję, że swoim zwrotem w kierunku demokracji i pokoju przekonali międzynarodową społeczność, że wspólny sukces jest możliwy”.

   

  Do uczestników spotkania specjalne przesłanie skierował sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, który w 70-tą rocznicę utworzenia ONZ  zaapelował o wspólne działanie na rzecz budowania demokracji na świecie.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

   

  Fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: