close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 6 kwietnia 2016

  Prof. Zdzisław Kędzia z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, oficjalny kandydat Polski, został jednogłośnie wybrany przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ do Komitetu ds. praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.

  Prof. Zdzisław Kędzia ubiegał się o reelekcję i został wybrany na kadencję w latach 2017-20. Kandydatura prof. Kędzi intensywnie wspierana była przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w szczególności Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, a także Stałe Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku i Genewie.

   

  Komitet ds. praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych zajmuje się monitorowaniem realizacji przez państwa postanowień wynikających z Międzynarodowego paktu praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych – jednego z głównych międzynarodowych instrumentów w dziedzinie praw człowieka. W skład Komitetu wchodzi 18 niezależnych ekspertów, wybieranych przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ na 4-letnie kadencje.

   

   

   

   

   

  W latach 2013-2015 prof. Zdzisław Kędzia pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu. Prof. Kędzia jest uznanym ekspertem w dziedzinie praw człowieka i prawa międzynarodowego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez lata piastował wysokie stanowiska w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w Genewie.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: