close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 8 lipca 2015

  Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych przyjęła w dniu 2 lipca 2015 r. rezolucję nt. sytuacji praw człowieka na Białorusi, przedłużając o kolejny rok mandat specjalnego sprawozdawcy ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi.

  Rezolucja nt. sytuacji praw człowieka na Białorusi, będącej priorytetem unijnym na forum Rady Praw Człowieka NZ, została przyjęta w drodze głosowania. Za przyjęciem rezolucji głosowało 21 państw, 8 były przeciwnych, 18 krajów wstrzymało się od głosu. Dla porównania, w ubiegłym roku 24 kraje były za, 7 przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.

   

  W treści rezolucji Rada wyraziła głębokie zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami łamania praw człowieka na Białorusi, które mają charakter systemowy i systematyczny. Rada wezwała również rząd Białorusi do przeprowadzenia kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości w celu zapewnienia pełnej niezależności i niezawisłości sędziów oraz prawa do uczciwego procesu.

   

  Ponadto Rada wezwała rząd Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych, a także zaapelowała do Mińska o ustanowienie krajowej instytucji praw człowieka.

   

  W związku z przyjęciem rezolucji, mandat specjalnego sprawozdawcy ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi, który obecnie sprawuje pan Miklos Haraszti (Węgry), został przedłużony na okres jednego roku, do czerwca 2016 r.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: