close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 27 lipca 2015

  - Przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys podczas zakończonej w piątek Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji.

  Wiceminister Mościcka-Dendys stała na czele polskiej delegacji na VIII Konferencję Ministerialną Wspólnoty Demokracji, która odbyła się w dniach 22-24 lipca 2015 r. w San Salwador. W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 oficjalnych delegacji oraz wielu przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, biznesu, młodzieży i parlamentarzystów. Tematem przewodnim spotkania była demokracja i rozwój.

   

  Podczas swojego wystąpienia wiceszefowa polskiej dyplomacji odniosła się do negatywnych zjawisk na świecie, które wpływają na pogorszenie stanu demokracji, osłabienie swobód obywatelskich i ograniczenie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego. - Polska transformacja demokratyczna jest niezbitym dowodem na silne związki pomiędzy demokracją i rozwojem. Z wielkim entuzjazmem i przy wsparciu międzynarodowej społeczności budowaliśmy demokrację, dobre rządzenie i rządy prawa. Dziś w duchu solidarności chcemy nasze doświadczenia przekazywać innym –mówiła.

   

  W czasie Konferencji przyjęto Deklarację Ministerialną, potwierdzającą przywiązanie do demokracji, wolności i praw człowieka, wartości stojących u podstaw Wspólnoty Demokracji. Podczas konferencji odbyły się liczne spotkania: Forum Młodych, Forum Parlamentarne, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Forum Biznesu oraz dzień dialogów. W ich trakcie debatowano nad różnymi aspektami procesów demokratyzacyjnych.

   

  W ramach programu dnia dialogów grupa robocza ds. edukacji na rzecz demokracji, której przewodniczą wspólnie Polska i Mongolia, zorganizowała sesję poświęconą znaczeniu edukacji obywatelskiej. W wydarzeniu wziął udział m.in. szef MSZ Mongolii Lundeg Purevsuren oraz wiceminister ds. edukacji Salwadoru Herlinda Handal. - Polska ma bogate doświadczenie w zakresie edukacji dla demokracji. Nie tak odległa historia Polski pokazuje, że inwestowanie w edukację jest kluczowe zarówno dla demokracji, jak i rozwoju. Na własnym przykładzie mogliśmy zobaczyć wpływ aktywności studenckiej na przemiany w naszym kraju – zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys.

   

  Podczas Konferencji polska delegacja zorganizowała m.in. koncert pianisty Józefa Olechowskiego. Przy tej okazji wiceminister Mościcka-Dendys uhonorowała Konsula Honorowego RP dr Victor Jorge Saca Tueme odznaczeniem Bene Merito za jego szczególne zasługi dla promocji Polski. Podpisano również umowę o realizacji polskiego projektu współpracy rozwojowej w Salwadorze. Była amerykańska Sekretarz Stanu Madeleine Albright została uhonorowana nagrodą im. Prof. Bronisława Geremka za jej zaangażowanie w powstanie Wspólnoty Demokracji i promowanie demokracji i wolności na świecie.

   

  Na marginesie konferencji wiceminister Henryka Mościcka-Dendys odbyła spotkania bilateralne z ministrem spraw zagranicznych Salwadoru Hugo Martinezem, wiceministrem spraw zagranicznych Kostaryki Alejandro Solano Ortizem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Gwatemali Carlosem Martinezem Alvorado. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. intensyfikacja współpracy politycznej i gospodarczej.

   

  Wspólnota Demokracji powstała 15 lat temu jako międzyrządowa organizacja działająca na rzecz umacniania instytucji demokratycznych. Zakończony właśnie szczyt stanowił zwieńczenie dwuletniego przewodnictwa Salwadoru w pracach Wspólnoty Demokracji. Przewodnictwo Wspólnoty na kolejne dwa lata przejęły Stany Zjednoczone. 

   

  DSC_0036
  DSC_0037
  DSC_0053
  DSC_0066
  DSC_0067
  DSC_0080
  DSC_0086
  DSC_0090
  DSC_0093
  DSC_0096
  DSC_0109
  DSC_0133
  DSC_0136
  DSC_0143
  DSC_0169
  DSC_0173
  DSC_0207
  DSC_0208
  DSC_0209
  DSC_0217
  DSC_0220
  DSC_0222
  DSC_0224
  IMG_1390
  IMG_1395
  IMG_1412
  IMG_1427
  IMG_1474
  IMG_1491
  IMG_1511
  IMG-20150722-WA006
  zdjecie wywiad 24
  IMG-20150722-00319

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: