close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 18 grudnia 2015

  - Nagradzamy dziś Panie za niezłomność i humanitaryzm - mówił minister Witold Waszczykowski wręczając nagrodę Pro Dignitate Humana Swietlanie Gannuszkinie i Laili Rogozinie z organizacji „Wsparcie Obywatelskie”, pomagającej uchodźcom i imigrantom w Rosji.

  Organizacja „Wsparcie Obywatelskie” zajmuje się pomocą imigrantom i przesiedleńcom wewnętrznym w Rosji i walczy o ich prawa. W uroczystym wręczeniu nagrody przedstawicielom organizacji wzięli udział przedstawiciele kierownictwa MSZ m.in. sekretarz stanu Jan Dziedziczak oraz podsekretarze stanu Konrad Pawlik i Aleksander Stępkowski.

   

  Chciałbym, żeby potraktowały Panie tę nagrodę jako podziękowanie za pełne poświęcenia działania w obronie poszkodowanych i narażonych na represje – mówił szef polskiego MSZ witając przedstawicielki organizacji.  - Honorujemy Panie za wkład na rzecz wsparcia uchodźców i wszystkich tych, którzy są represjonowani i wymagają pomocy – zaznaczył.

   

  Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na trudną sytuację organizacji pozarządowych w Rosji, zwłaszcza tych, które korzystają ze wsparcia zagranicznego i muszą rejestrować się, jako „zagraniczni agenci”. – To tym bardziej podnosi charakter waszej pracy. Przeciwstawić się dziś władzom rosyjskim i pomagać ludziom wymagającym pomocy świadczy o niezłomności i bohaterstwie. Za tę niezłomność i ten humanitaryzm dzisiaj organizację i Panie nagradzamy – podkreślił.

   

  Nagrodę odebrała prezes organizacji Swietłana Gannuszkina. – Stosunki między Polską a Rosją historycznie kształtowały się niełatwo. Ale ta nagroda świadczy o tym, że w Polsce jest pewna część, która ma przyjacielski stosunek do Rosji – powiedziała.

   

  Zdaniem Gannuszkiny przyznanie nagrody jej organizacji świadczy o tym, że migracja i związane z nią problemy są obecnie bardzo ważne i należy je rozwiązywać. – Oczywiście musimy walczyć z ekstremizmem i terroryzmem, ale powinniśmy robić to tak, żeby nie naruszać praw człowieka. Pod tym względem nasze narody powinny być solidarne – zaznaczyła.

   

  Swietlana Gannuszkina przypomniała swoją pracę w trzech rosyjskich organizacjach pozarządowych: Stowarzyszeniu Memoriał, Centrum Sacharowa i Wsparciu Obywatelskim. – Pomagamy uchodźcom z Ukrainy, Czeczenii, Afganistanu, Syrii i Afryki. Rzeczywiście jesteśmy agentami tych cudzoziemców – podkreśliła. Prezes wręczyła też szefowi MSZ raport organizacji z ubiegłego roku. – Jest tam napisane, czym zajmują się rosyjscy agenci – dodała.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: