close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 15 grudnia 2016

  – Polska, która jest przykładem udanej transformacji ustrojowej, powinna dzielić się swoimi doświadczeniami – mówił minister Witold Waszczykowski, otwierając Warszawski Dialog na Rzecz Demokracji – coroczną konferencję organizowaną przez MSZ, gromadzącą aktywistów z całego świata.

  W swoim przemówieniu minister powiedział, że na świecie obserwujemy różne modele demokracji – Wszystkie one mają jednak kilka wspólnych cech: szacunek dla kluczowych zasad, takich jak prawa człowieka i podstawowe wolności, transparentność, dobre rządzenie i rządy prawa – zaznaczył. Minister podkreślił ponadto, że regularne, wolne i sprawiedliwe wybory to tylko jeden z elementów demokracji, ponieważ jest ona pojęciem bardziej skomplikowanym.

   

  W uroczystym otwarciu konferencji obok szefa polskiego MSZ wzięli udział wyjątkowi goście. Wszyscy oni również podzielili się swoimi obserwacjami na temat stanu demokracji w różnych częściach świata. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Tawakkul Karman z Jemenu i Abdessattar ben Moussa z Tunezji zwracali uwagę na sytuację w świecie arabskim i dramatyczne wydarzenia w oblężonym Aleppo. Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow przypomniał prześladowania, jakie stały się udziałem mniejszości tatarskiej po przejęciu przez Rosję Krymu.

   

   

  To już piąta edycja konferencji. W tegorocznym spotkaniu pod hasłem „Od przeszłości do przyszłości: wzmacnianie wartości demokracji” bierze udział ponad 200 uczestników, m.in. obrońców praw człowieka i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu dwóch dni będą oni mogli wymienić poglądy i doświadczenia, a także nabyć praktyczne umiejętności podczas warsztatów.

   

  Minister Waszczykowski podczas Warsaw Dialogue for Democracy - Warszawa, 15.12.2016

   

   

  Podczas otwarcia konferencji minister Witold Waszczykowski wręczył nagrodę Pro Dignitate Humana. Tegoroczną laureatką została polska lekarka i misjonarka świecka dr Helena Pyz, która prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Odbierając nagrodę zaznaczyła ona, że przywracanie pacjentom godności ma dla kluczowe znaczenie. – Godność ludzka musi być uszanowana, żeby mogła istnieć demokracja – mówiła.

   

  Minister Waszczykowski w laudacji podkreślił jej niezwykłe zasługi – Wraz z zespołem przyuczonych przez siebie medyków-wolontariuszy rokrocznie udziela około 10 tysięcy porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tysięcy nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości podjęcia leczenia w innych placówkach – mówił szef polskiego MSZ.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: