close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 2 marca 2016

  Minister Witold Waszczykowski wziął udział w 31. Sesji Rady Praw Człowieka ONZ. W Genewie szef polskiej dyplomacji wygłosił przemówienie podczas Segmentu Wysokiego Szczebla.

  - Rada Praw Człowieka odgrywa istotną rolę w systemie Narodów Zjednoczonych, gdyż jest jedynym organem zajmującym się wyłącznie promowaniem i ochroną praw człowieka – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister Waszczykowski zaznaczył, że Rada w ciągu 10 lat swojego działania w znaczny sposób przyczyniła się do ochrony praw człowieka.
   
  - Wolność wyznania i przekonań jest jednym z podstawowych praw człowieka i musi być przestrzegana na całym świecie – powiedział minister Waszczykowski. Podczas wystąpienia zwrócił ponadto uwagę na trudną sytuację na Ukrainie.


  - Ostatnio byliśmy świadkami, również w bliskim sąsiedztwie mojego kraju, jasnych naruszeń prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej suwerennych krajów. To wpłynęło dotkliwie na prawa człowieka całych społeczności, takich jak Tatarzy z Krymu nielegalnie zaanektowanego przez Federację Rosyjską, albo ludność ze wschodniej Ukrainy, która cierpi naruszenia praw człowieka w wyniku wciąż trwającego konfliktu zbrojnego – powiedział.

   


  Minister Waszczykowski podkreślił, że prawo międzynarodowe musi pozostać filarem stosunków międzynarodowych, a „użycie siły i nielegalne jednostronne działania muszą zostać potępione przez społeczność międzynarodową”. – Polska potępia też łamanie praw człowieka przez tzw. Państwo Islamskie (Daesh) – dodał. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że podczas tegorocznej sesji Rady Praw Człowieka Polska zaprezentuje projekt uchwały w sprawie roli dobrych rządów w promocji i ochronie praw człowieka.

  W Genewie minister Witold Waszczykowski rozmawiał także z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al Husseinem. Dyskusja poświęcona była sytuacji na Ukrainie i ochronie mniejszości religijnych i narodowych. Minister zapewnił także Wysokiego Komisarza o pełnym poparciu Polski dla jego działań.

   


  Podczas swojej wizyty minister Waszczykowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Mongolii Lundegem Purevsurenem oraz szefową kolumbijskiej dyplomacji Maríą Ángelą Holguín Cuéllar. Ministrowie rozmawiali m.in. o poparciu polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z minister Holguín zaprosił ponadto młodych pielgrzymów z Kolumbii do uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

   

  W Genewie szef MSZ rozmawiał również z Dyrektorem Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa Christianem Dussey.

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: