close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 27 lipca 2018

  - Polska będzie kontynuować wysiłki na rzecz walki z terroryzmem i ekstremizmem, stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa wspólnot religijnych na całym świecie - powiedział w Waszyngtonie minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji ministerialnej poświęconej promocji wolności religijnej, zorganizowanej z inicjatywy amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

   

  Występując na forum konferencji minister Jacek Czaputowicz wskazał na podejmowane przez Polskę inicjatywy w obronie mniejszości religijnych, a także na finansowy wymiar naszej pomocy. Szef polskiego MSZ przypominał, że polski rząd przykłada dużą wagę do problematyki wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prześladowania chrześcijan.


  – Promocja i ochrona wolności religijnych należą do priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Chcemy być jednym z liderów obrony wolności religijnej i współpracować w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami - podkreślił minister Jacek Czaputowicz. Polska systematycznie zwiększa wolumen pomocy humanitarnej na rzecz ludności cywilnej dotkniętej skutkami konfliktu zbrojnego toczącego się w Syrii i w Iraku. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wartość pomocy udzielanej przez nasz kraj wzrosła sześciokrotnie – dodał szef polskiej dyplomacji.


  W konferencji udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych oraz wysokiej rangi urzędnicy odpowiedzialni za dialog międzyreligijny, a także przywódcy religijni, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych. W imieniu gospodarzy przemawiali wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Dyskutowano na temat wyzwań dla wolności religijnej oraz szukano konkretnych instrumentów przeciwdziałania prześladowaniu i dyskryminacji grup religijnych na świecie.

   

   

  Podczas wizyty w Waszyngtonie Minister Czaputowicz spotkał się również z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmawiano o współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa, w tym możliwości stałego stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, zagrożeniach wynikających z projektu Nord Stream II oraz przygotowaniach do wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 


  - Było to bardzo dobre spotkanie. Zostaliśmy zapewnieni, że jesteśmy ważnym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych. Przedstawiłem nasze oczekiwania w kontekście rozmów o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Będziemy prowadzić dalsze rozmowy w tym zakresie – powiedział minister Czaputowicz w rozmowie z rozmowie z polskimi korespondentami w Waszyngtonie. Ambasador Bolton zapewnił mnie również, że Stany Zjednoczone są zdecydowanym przeciwnikiem projektu Nord Stream II – podkreślił szef polskiej dyplomacji. 

   

   

  Wczoraj szef polskiego MSZ spotkał się także z przedstawicielami Kongresu USA - kongresmenem Adamem Smithem i senatorem Ronem Johnsonem. W rozmowach, poza omówieniem problemów bezpieczeństwa, poruszono także inne zagadnienia relacji polsko-amerykańskich, w tym współpracy gospodarczej oraz kontaktów z Polonią.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  4362
  4363
  4364
  4380
  4381
  4382
  4385
  4386
  4388
  4389
  4391
  4396
  4398
  4405

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: