close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 15 września 2015

  Przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego – to przewodnie hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Demokracji.

  Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad udziałem obywateli w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Ma także zwrócić uwagę na zagrożenia i wyzwania stojące obecnie przed społeczeństwem obywatelskim w wielu regionach świata m.in. w kontekście ograniczeń nakładanych na organizacje pozarządowe.

   

  Polska w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zdołała przeprowadzić szereg kluczowych zmian, które pozwalają nam dziś funkcjonować w warunkach nowoczesnej demokracji. Dzięki udanej transformacji Polska aktywnie wspiera budowanie społeczeństwa obywatelskiego w demokratyzujących się państwach. Włączamy się w międzynarodowe działania prowadzone pod egidą ONZ, UE czy Rady Europy. Jesteśmy aktywnym członkiem Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, którego najważniejszym celem jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Angażujemy się ponadto w działania Wspólnoty Demokracji.

   

  Jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń jest również organizacja konferencji „Warszawski Dialog na rzecz Demokracji”, w której udział biorą m.in. wybitni obrońcy praw człowieka i działacze społeczni. W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 22-24 października pod hasłem „Democracy at the crossroads? Current threats and opportunities”.

   

  Ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dzień obchodzony jest corocznie 15 września – w tym roku już po raz ósmy.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Zachęcamy do przeczytania przesłania Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Demokracji: http://www.un.org/en/events/democracyday/2015/sgmessage.shtml  

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: