close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 10 lipca 2018

  W dn. 18 czerwca – 6 lipca br. w Genewie odbyła się 38. sesja Rady praw Człowieka (RPCz38). Obradom sesji przewodniczył Stały Przedstawiciel Słowenii przy Biurze NZ w Genewie, Amb. Vojislav Šuc. Była to ostatnia sesja dla Zeid Ra’ad Al Husein’a w charakterze Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. W jej trakcie odbyły się cztery panele dyskusyjne oraz interaktywne dialogi z 24 procedurami specjalnymi. W sesji wzięli udział przedstawiciele 147 państw, 260 organizacji pozarządowych i 16 krajowych instytucji praw człowieka. Ogółem, na zakończenie trzytygodniowych obrad przyjęto 20 rezolucji.

  Podczas sesji, z inicjatywy Unii Europejskiej przyjęto rezolucję nt. sytuacji praw człowieka na Białorusi, przedłużając tym samym mandat specjalnego sprawozdawcy na kolejny rok. Ponadto, międzyregionalna grupa państw (z Wielką Brytanią na czele) przedłożyła projekt rezolucji nt. pogarszającej się sytuacji humanitarnej i praw człowieka w Syrii.

  Obecnie Polska nie jest członkiem Rady Praw Człowieka. Jednak poprzez swoją aktywność podczas sesji promuje polskie priorytety w obszarze praw człowieka. W trakcie RPCz38 delegacja RP zabrała głos w debacie generalnej poświęconej m.in. sytuacji w Osetii i Abchazji Pd. oraz interaktywnych dialogach z komisją śledczą (ang. Commission of Inquiry) ds. Syrii oraz procedurami specjalnymi takimi jak: specjalnym sprawozdawcą ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi Mikloszem Haraszti; specjalną sprawozdawczynią ONZ ds. sytuacji praw człowieka w Mjanmie Yanghee Lee; specjalnym sprawozdawcą ds. niezależności sędziów i prawników Diego Garcia Sayanem; specjalnym sprawozdawcą ds. wolności słowa i wypowiedzi David Kaye oraz grupą roboczą ONZ ds. dyskryminacji kobiet w prawie i praktyce. Ponadto, delegacja RP zabrała głos w interaktywnym dialogu nt. sytuacji na Ukrainie. 

   

  Więcej informacji na stronie:

  https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/RegularSessions/Session38/Pages/38RegularSession.aspx 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: