close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

 • 31 maja 2017

  Departament Polityki Bezpieczeństwa MSZ w dniach 30-31 maja br. zorganizował w Charkowie spotkanie z polskimi obserwatorami pracującymi w Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie (Special Monitoring Mission to Ukraine, SMM).

  - Sytuacja w konflikcie rosyjsko-ukraińskim ulega dalszemu pogorszeniu. Wykonujecie zatem Państwo wyjątkowo trudną i niebezpieczną pracę – powiedziała Anna Tyszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ podczas spotkania przedstawicieli ministerstwa z polskimi obserwatorami pracującymi na Ukrainie. - Jej celem jest jednak ustabilizowanie sytuacji w Donbasie i szerzej zwiększenie szans na rozwiązanie konfliktu. Dziękujemy za Państwa dotychczasowe zaangażowanie – dodała.

   

  Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kwestii związanych z obecnym stanem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacją bezpieczeństwa w Donbasie, gdzie rozlokowana jest większość polskich obserwatorów. Poruszono ważny temat swobody wykonywania przez nich zadań oraz coraz liczniejszych przypadków ataków ze strony tzw. separatystów na monitorów. Omówiono sprawy związane z dalszym funkcjonowaniem misji w warunkach trwającego konfliktu, a także główne założenia polskiej polityki zagranicznej w odniesieniu do Europy Wschodniej.

   

  W czasie wizyty delegacja MSZ złożyła wieńce na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu, na którym spoczywają m.in. oficerowie Wojska Polskiego i polscy cywile zamordowani w 1940 r. przez NKWD.

   

  Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie (SMM) została utworzona na mocy decyzji Stałej Rady OBWE z 24 marca 2014 roku. Misja liczy obecnie ok. 900 międzynarodowych pracowników, w tym ponad 650 obserwatorów, z czego 575 wykonuje swoje obowiązki w strefie konfliktu. Jest to największa i najdroższa misja w historii Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Polska od 2014 r. aktywnie angażuje się w działania misji. Liczba polskich monitorów w SMM wynosi obecnie 36 osób. Jest to druga największa grupa obserwatorów wśród państw UE (po Wielkiej Brytanii). Obecny mandat SMM obowiązuje do 31 marca 2018 roku.

  20170531_095250
  20170531_083106
  20170531_082724

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: