close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AZJA I PACYFIK

 • 8 listopada 2018

  W dniach 18-19 października 2018 r. w Brukseli odbył się XII szczyt ASEM z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu, któremu przewodniczył przewodniczącego Rady Europejskiej Donald Tusk udział wzięli szefowie rządów i głowy państw z 51 krajów Azji i Europy oraz sekretarz generalny ASEAN Le Luong Minh, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini.

  Tematem przewodnim tegorocznego szczytu było hasło Globalni partnerzy w obliczu globalnych wyzwań, a spotkanie podzielone było na dwie sesje. Pierwsza sesja zatytułowana: „Wspólne budowanie przyszłości: promowanie inkluzywnego wzrostu gospodarczego i zrównoważonej sieci powiązań [connectivity]” był okazją do dyskusji nt. bieżących wyzwań stających przed światową gospodarką. Wystąpienia w drugiej sesji pt. „Wzmacnianie wielostronnego systemu: rozwijanie partnerstwa ASEM w kontekście globalnych wyzwań” dotyczyły przede wszystkim roli ASEM w rozwiązywaniu globalnych problemów. Podczas nieformalnej sesji liderzy mieli okazję wymienić opinie i omówić aktualne problemy międzynarodowe. Jednym z kluczowych tematów był rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

   

  Przy okazji szczytu ASEM premier RP M. Morawiecki odbył spotkania dwustronne z premierami Chińskiej Republiki Ludowej, Singapuru i Wietnamu. Wziął również udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Japonii.

   

  Szczyty ASEM zostały zainicjowane w marcu 1996 r. w Bangkoku. Obecnie do ASEM należą 53 podmioty, w tym 51 państw i 2 organizacje międzynarodowe: Unia Europejska i Sekretariat ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Polska jest członkiem ASEM od 2004 r.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: