close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AZJA I PACYFIK

 • 5 listopada 2018

  29 października br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Azji i Pacyfiku. Spotkaniu przewodniczył podsekretarz stanu Bartosz Cichocki, a jego tematem przewodnim były obecne oraz perspektywiczne obszary współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej oraz kulturalnej z regionem Azji Południowo-Wschodniej. Spotkanie Rady było jednym z elementów przygotowania planowanej wizyty ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w regionie.

  Uczestnicy zgodzili się, że wzmożona obecność Polski w Azji Południowo-Wschodniej oznacza przekucie w czyny wcześniejszych deklaracji o znaczeniu regionu i jest ze wszech miar pożądana. Wskazano jednak na potrzebę priorytetyzacji polskiej aktywności w regionie i skupienia wysiłków dyplomacji na kilku krajach uznanych za najbardziej obiecujące. Zwrócono też uwagę na potrzebę podniesienia rozpoznawalności Polski w krajach regionu. W tym kontekście wskazano na możliwość zwiększenia widoczności Polski w Azji oraz Azji w Polsce przy wykorzystaniu platform współpracy wielostronnej, takich jak np. ASEM.

  Rada Azji i Pacyfiku jest organem doradczym ministra spraw zagranicznych. Została powołana w lipcu 2018 r. i składa się z wybitnych znawców problematyki Azji i Pacyfiku, posiadających doświadczenie we współpracy z partnerami z regionu. Jej celem jest m.in. przedstawianie rekomendacji w zakresie długoterminowego planu zaangażowania Polski w  regionie Azji i Pacyfiku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: