close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STOSUNKI DWUSTRONNE Z PAŃSTWAMI REGIONU

 • Stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane 30 maja 1962 r. Ambasada PRL została otwarta w Lagos w 1963 r. Od 2002 r. Ambasada RP ma swoją siedzibę w Abudży. Na początku 2008 r. zakończył działalność Konsulat Generalny RP w Lagos.
  W latach 60. i 70. ub.w. Polska i Nigeria utrzymywały aktywne stosunki polityczne, gospodarcze i społeczne. Doszło do wymiany wizyt, w tym na szczeblu szefów państw, ministrów SZ oraz delegacji gospodarczych i wojskowych. Do ożywienia kontaktów dwustronnych przyczynili się zatrudnieni w Nigerii Polacy (ponad 3000 osób), wykładowcy wyższych uczelni, lekarze i reprezentujący różne zawody techniczne. Mieli oni znaczący wkład w realizację wielkich przedsięwzięciach konstrukcyjno-technicznych, takich jak budowa nowej stolicy Nigerii – Abudży.
  W 2001 r. wizytę oficjalną w Polsce złożył prez. Olusegun Obasanjo. W 2004 r. z wizytą w Nigerii przebywał minister SZ Włodzimierz Cimoszewicz.
  W połowie 2012 r. Podsekretarz Stanu w MSZ, pani Beata Stelmach odbyła w Abudży konsultacje dwustronne ze Stałym Sekretarzem nigeryjskiego MSZ, panem Martinem I. Uhomoibhi ws. perspektyw współpracy bilateralnej, przede wszystkim gospodarczej. Rozmówcy podpisali porozumienie o współpracy resortów zagranicznych. Ponadto Min. B. Stelmach złożyła wizytę w siedzibie prestiżowego Narodowego Instytutu Studiów Politycznych i Strategicznych z Kuru (The National Institute for Policy and Strategic Studies, NIPSS), kształcącego kadrę kierowniczą dla nigeryjskiej administracji rządowej i biznesu. Strona nigeryjska od wielu lat interesuje się polskimi osiągnięciami z zakresu transformacji ustrojowej i gospodarczej (prywatyzacja, reforma sił wojskowych oraz służba cywilna).
  Obroty handlowe między Polską i Nigerią od kilku lat systematycznie rosną. W 2011 r. polski eksport osiągnął wartość 63,8 mln Euro, a import 16,9 mln Euro. W pierwszym półroczu 2012 r. eksport wyniósł 29,5 mln Euro, a import 6,6 mln Euro. Rynkiem nigeryjskim interesują się polskie firmy przemysłu wydobywczego, energetycznego i teleinformatycznego (projekty związane z budową kopalń węgla kamiennego i elektrowni węglowych, linii energetycznych, remontów istniejących elektrowni, wykorzystanie biomasy i biopaliw, wydobycie ropy naftowej).  Strona polska i nigeryjska promują również współpracę w sektorze morskim. Potwierdzeniem atrakcyjności rynku nigeryjskiego dla polskich firm jest wielomilionowa inwestycja w sektorze naftowym konsorcjum Neconde, którego udziałowcem od 2011 r. jest Kulczyk Investment.
  Polska wspiera nigeryjski program amnestyjny, w ramach którego byli bojownicy z Delty Nigru kształcą się w Akademii Morskiej w Gdyni. Program ten jest jednym z priorytetów rządu nigeryjskiego.
  W ostatnich latach na polskich uczelniach kształciło się kilkuset obywateli Nigerii. Większość z nich studiuje na zasadach pełnej odpłatności, w tym wielu w szkołach prywatnych. Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego współpracuje z Uniwersytetem w Kano w zakresie badań i nauczania języków nigeryjskich (głównie j. hausa), na podstawie dwustronnej umowy międzywydziałowej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: