close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STOSUNKI DWUSTRONNE Z PAŃSTWAMI REGIONU

 • Relacje polityczne pomiędzy Polską a Malawi są bardzo ograniczone. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Malawi  10 lipca 1992 r. Do 2008 r. ochroną interesów RP w Malawi zajmowała się polska Ambasada w Harare, a po jej likwidacji funkcję tę spełnia Ambasada RP w Pretorii.

  Wkrótce po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych chargé d'affaires a.i. RP w Harare złożył w 1994 r. wizytę roboczą w Malawi. Przyjmowany był przez prezydenta B. Muluzi, który wyraził zainteresowanie złożeniem wizyty w Polsce (oceniono wówczas, że taka wizyta byłaby przedwczesna). Od 1994 r. nawiązano stałe, robocze kontakty z rządem Malawi. Raz do roku szef polskiej misji dyplomatycznej w Harare  składał wizyty  w Lilongwe (gdzie pracuje nieliczna grupa  polskich misjonarzy  – Salezjanów) i Blantyre.

  W 2005 r. został akredytowany w Polsce pierwszy ambasador Malawi. Obecny ambasador Isaac Chikwekwere Lamba, rezydujący w Berlinie, złożył listy uwierzytelniające w lutym 2010 r.

  Podstawą prawno-traktatową, wiążącą zarówno Polskę, jak i Malawi, pozostaje Umowa z Kotonu zawarta w 2000 r. pomiędzy UE a państwami AKP (Afryka, Karaiby i Pacyfik). W związku z wygasaniem tego porozumienia, w najbliższych miesiącach powinno dojść do podpisania Porozumienia Partnerstwa Gospodarczego EPA (Economic Partnership Agreement) pomiędzy UE a krajami SADC (bez udziału RPA), co ułatwiłoby Malawi dostęp do rynku unijnego.

  Nie notuje się większego zainteresowania rynkiem malawijskim ze strony polskich inwestorów. W październiku 1995 r. złożył wizytę w Polsce malawijski minister rolnictwa dr Mapopa Chipeta. Zwiedził Targi Rolnicze Polagra w Poznaniu.

  Obroty handlowe Polski z Malawi osiągnęły w 2011 r. wartość 22,5 mln EUR, w tym polski eksport 0,7 mln EUR, a import 21,8 mln EUR. Niemal całość importu stanowił tytoń. Obecność polskich firm na rynku malawijskim jest znikoma.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: