close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STOSUNKI DWUSTRONNE Z PAŃSTWAMI REGIONU

 • Stosunki dyplomatyczne między Polską a Botswaną zostały nawiązane na szczeblu ambasadorów 22 listopada 1978 r. Ambasador RP w Pretorii akredytowany jest równocześnie w Gaborone, a ambasador Republiki Botswany w Sztokholmie jest akredytowany także w Warszawie.

  Zgodnie z ustaleniami polsko-południowoafrykańskimi w latach 1988-1990, Polska otworzyła w 1990 r. placówkę dyplomatyczno-konsularną w Gaborone, której głównym celem była obsługa konsularna Polonii południowoafrykańskiej. Placówka ta nie funkcjonowała jednak długo, gdyż już w październiku 1990 r. Polska i RPA zawarły porozumienie o utworzeniu stałych biur interesów w stolicach obu krajów.

  Obroty handlowe pomiędzy Polską a Botswaną od lat utrzymują się na niezmiennie niskim poziomie. W 2010 r. nastąpił dalszy spadek obrotów do 0,44 mln EUR, w tym polskiego eksportu do 0,41 mln EUR. W 2011 r. odnotowano jedynie polski eksport w wysokości 0,7 mln EUR

  Polska świadczy pomoc rozwojową dla Botswany. Zdecydowana większość środków przeznaczanych na ten cel trafia do tego kraju poprzez odpowiednie instrumenty unijne. W ramach współpracy dwustronnej Polska sfinansowała w 2008 r. budowę przedszkola w Tutume z puli tzw. „małych grantów” na łączną kwotę 60.800 USD. Był to jeden z największych projektów realizowanych do tej pory za pośrednictwem Ambasady RP w Pretorii.

  Niemal od początku niepodległości Botswany działalność misyjną w tym kraju prowadzą polscy misjonarze. Najbardziej aktywni na tym polu są księża werbiści. Misje prowadzone przez polskich księży znajdują się w: Tutume, Ghanzi, Kasane oraz w Sebinie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: