close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 21 grudnia 2018

  - Jestem przekonany, że dzisiejsze rozmowy wpłyną na lepsze zrozumienie wzajemnych stanowisk oraz na ściślejszą współpracę polsko-irlandzką, także w ramach Unii Europejskiej - powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem.

  Spotkanie w Dublinie poświęcone było najważniejszym zagadnieniom z zakresu współpracy dwustronnej, w tym dotyczącym społeczności polskiej w Irlandii oraz aktualnym kwestiom europejskim i międzynarodowym. 

   

  Ministrowie omówili m.in. zagadnienia z bieżącej agendy Unii Europejskiej, w tym temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dyskusja dotyczyła w szczególności możliwości rozwiązania kwestii granicy między Irlandią I Irlandią Płn. w sytuacji tzw. twardego brexitu. - Naszym celem jest uniknięcie bezumownego brexitu, który stanowiłby najgorsze rozwiązanie dla obu stron. Stoimy na stanowisku, że do końca trzeba szukać porozumienia - podkreślił minister Czaputowicz.

   

  Szefowie polskiej i irlandzkiej dyplomacji przedyskutowali ponadto kwestie relacji transatlantyckich oraz polityki wschodniej, a także perspektywy współpracy Polski i Irlandii na forum ONZ.‎ 

   

  Przy okazji spotkania szef polskiego MSZ ‎wyraził zadowolenie z intensyfikacji współpracy dwustronnej w obszarze politycznym, wojskowym i kulturalnym. Wspomniał także o obecności dużej społeczności polskiej w Irlandii, wyrażając przekonanie, że w znaczący sposób przyczynia się ona do wzbogacenia życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego Irlandii oraz do tworzenia nowych więzi między naszymi krajami.

   

  Podczas pobytu w Irlandii minister Czaputowicz złożył również wizytę na granicy z Irlandią Północną, a także spotkał się z przedstawicielami pozarządowej organizacji Cooperation Ireland, promującej dialog i współpracę pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią.  Szef polskiej dyplomacji zapewnił w tym kontekście o żywym zainteresowaniu Polski relacjami między Irlandią a Irlandią Północną oraz możliwą konsekwencją bezumownego brexitu w postaci odtworzenia fizycznej granicy między obiema częściami wyspy. - Rozwiązanie kwestii granicy leży także  w interesie Polski, gdyż będzie miało istotny wpływ na sytuację polskich obywateli mieszkających w Irlandii i Irlandii Płn., przekraczających codziennie tę granicę - zauważył minister.  

   

                                                                                              Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                     Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: