close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 4 grudnia 2018

  - Polska należy do państw wspierających politykę rozszerzenia UE. Ma ona swój strategiczny wymiar i jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy – powiedział wiceminister Bartosz Cichocki, reprezentujący Polskę na Szczycie w Zagrzebiu.

  Wiceszef dyplomacji przewodniczył polskiej delegacji na spotkaniu szefów rządów państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w stolicy Chorwacji. W trakcie sesji plenarnej strony omówiły bieżącą sytuację polityczno-gospodarczą w regionie państw IŚE.  - Nasze państwo znacznie zwiększyło swoje polityczne i techniczne wsparcie dla państw regionu Bałkanów Zachodnich – ocenił wiceszef polskiego MSZ. - Jesteśmy po szerokich konsultacjach z tymi państwami nt. priorytetów polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim, a przygotowania do organizacji szczytu tego Procesu w 2019 r. w Polsce są zaawansowane - dodał.

   

  Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie dalszego postępu inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, przypominając o jej dziesięcioleciu w 2019 r.

   

  Wiceminister Cichocki z całą mocą potępił agresywne działania Rosji na wodach międzynarodowych w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Poinformował o sobotniej wizycie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Kijowie, poparciu Polski dla integralności terytorialnej, suwerenności Ukrainy i zachęcił państwa IŚE do reakcji na wydarzenia na Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej.

   

  Wskazał ponadto na znaczenie dla procesu euro- i euroatlantyckiej integracji regionu, uczciwych wyborów oraz kontynuacji walki z korupcją, reformy sądownictwa, zapewnienia wolności słowa i pluralizmu debaty publicznej.


  Podczas Szczytu w Zagrzebiu formalnie przekazano roczne przewodnictwo Włochom, które od 1 stycznia 2019 r. kierować będą pracami w ramach IŚE. Uczestnicy Szczytu przyjęli ponadto do wiadomości nominację Włocha Roberto Antonione  na stanowisko sekretarza generalnego Sekretariatu Wykonawczego IŚE w Trieście. Obejmie on funkcję z dniem 1 stycznia 2019 r.


  Inicjatywa Środkowoeuropejska skupia obecnie 17 państw: Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry i Włochy. Polska jest członkiem ugrupowania od 1991 r. Przewodniczyła Inicjatywie w 1995 r. oraz w 2003 r. W 2019 r. Inicjatywa obchodzić będzie 30 – lecie swojego istnienia. 

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych


   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: