close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 18 grudnia 2018

  - Finlandia jest dla Polski ważnym partnerem w UE i w regionie Morza Bałtyckiego. Niezwykle cieszy nas rozwój wzmocnionej współpracy polsko-fińskiej, obejmującej tak różne dziedziny jak bezpieczeństwo, polityka wschodnia, gospodarka czy edukacja – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Timo Soinim.

  Głównymi tematami rozmów ministrów Jacka Czaputowicza i Timo Soiniego były współpraca dwustronna, polityka europejska, współpraca regionalna, polityka wschodnia oraz kwestie bezpieczeństwa. Wzmocniona współpraca między Warszawą i Helsinkami została zainicjowana wspólnym komunikatem przyjętym przez premierów obu krajów w grudniu 2011 r.  

   

  - W naszym wspólnym interesie leży zwiększanie efektywności współpracy regionalnej, która bezpośrednio przekłada się poprawę bezpieczeństwa i dobrobytu w państwach położonych nad Morzem Bałtyckim, wzmacniając jednocześnie głos naszego regionu na arenie europejskiej i globalnej - zaznaczył minister Czaputowicz. Jednocześnie nawiązał do współpracy obu krajów w regionie Arktyki podkreślając, że Polska jako państwo-obserwator w Radzie Arktycznej wysoko ceni fińskie przewodnictwo w tej strukturze, jego efektywność i gotowość do mierzenia się z bieżącymi wyzwaniami.

   

  Podczas spotkania ministrowie poruszyli również agendę zaplanowanej na II połowę 2019 r. prezydencji Finlandii w Radzie UE, priorytety fińskiego przewodnictwa w Radzie Europy, a także omówili bieżące wyzwania w polityce wschodniej i w obszarze bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska wspiera rozwój relacji Finlandii z Sojuszem Północnoatlantyckim. Wyraził jednocześnie przekonanie, że jednym z ważniejszych wyzwań współpracy UE i NATO powinno być przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.

   

  - Wysoko cenimy zaangażowanie Finlandii w stworzenie Europejskiego Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych w Helsinkach. Polska znalazła się w grupie państw współtworzących Centrum i aktywnie uczestniczy w jego działaniach – stwierdził minister Jacek Czaputowicz.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: