close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 22 grudnia 2015

  W 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie i zakończenia działalności Rządu RP na Uchodźstwie (1939-1990), uruchomiony został portal internetowy www.rzeczpospolitalondynska.pl, w wersji angielskiej: www.republicinexile.pl. Po raz pierwszy wszystkie archiwalia dotyczące tego okresu polskiej historii będą dostępne w jednym miejscu. Portal zawiera też filmy wyprodukowane w ramach projektu „Rzeczpospolita Londyńska/Republic in Exile”.

  Projekt promocyjno-edukacyjny Ambasady RP w Londynie „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile” dotyczy działalności władz RP i polskiej społeczności emigracyjnej w Wielkiej Brytanii zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym, aż do politycznego przełomu lat 1989-1991. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

   

   

  Ambasada RP w Londynie apeluje do wszystkich dysponujących niepublikowanymi wcześniej zdjęciami lub dokumentami związanymi z historią Rządu RP na Uchodźstwie o kontakt na london.press@msz.gov.pl. Każdy może w ten sposób dołączyć do projektu i pomóc w uzupełnieniu zgromadzonej bazy archiwalnej.

   

  W ramach upamiętniania Rządu RP na Uchodźstwie, w budynku Ambasady RP w Londynie odsłonięto portrety sześciu Prezydentów RP rezydujących w stolicy Anglii. W uroczystości wzięli udział Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków, Karolina Kaczorowska - żona ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i córka generała Władysława Andersa Anna Maria Anders wraz z rodzinami prezydentów. Sale recepcyjne ambasady otrzymały imiona gen. Władysława Sikorskiego, gen. Władysława Andersa i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Od października największa sala reprezentacyjna Ambasady nosi imię prezydenta Edwarda Raczyńskiego.

   

  Uroczystość odbyła się w związku z 25. rocznicą powrotu Prezydenta RP do Ojczyzny. 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni z Prezydentów RP rezydujących w Londynie – Ryszard Kaczorowski – przekazał insygnia urzędu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie, podkreślając ciągłość niepodległego państwa polskiego i tym samym kończąc 50 lat działalności władz RP na uchodźstwie.

   

  Projekt „Rzeczpospolita Londyńska/Republic in Exile” można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RepublicInExile na Facebooku, Twitterze, Instagramie i kanale YouTube @PolishEmbassyUK.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: