close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 20 lipca 2016

  Dziewięć polskich zespołów brało udział w festiwalu muzycznym w Ostravie. W trakcie czeskiej imprezy typu open’air zorganizowano cykl debat Forum Polsko-Czeskie.

  Odbywający się w dawnej hucie stali Dolne Witkowice festiwal zgromadził kilkadziesiąt tysięcy osób. Imprezie od kilku lat towarzyszą muzyczne prezentacje (showcase) skierowane do przedstawicieli branży muzycznej z całego świata, podczas których prezentują się zespoły z regionu polsko-czesko-słowackiego pogranicza.

   

  - Instytut Polski w Pradze od kilku lat jest partnerem festiwalu, natomiast wybór zespołów jest rezultatem współpracy Colours z katowickim Miastem Ogrodów – powiedziała Laura Trebel-Gniazdowska, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Pradze. 

   

  Wydarzenia organizowane przez Instytut Polski w Pradze stały się inspiracją do zorganizowania podczas Colours of Ostrava cyklu debat i dyskusji z gośćmi z całego świata. 

   

   

  - W ubiegłym roku, kiedy chciałam odpocząć od muzyki, trafiłam na dyskusję po projekcji filmu o Powstaniu Warszawskim. Zdziwiło mnie, jak wiele osób przyciągnęła i z jakim zainteresowaniem była słuchana – powiedziała dyrektor festiwalu Zlata Holušová.

   

  Intelektualiści z Polski oraz z Czech dyskutowali o aktualnych problemach, od kryzysu migracyjnego aż po przyszłość Unii Europejskiej. Gośćmi specjalnymi Forum był amerykański historyk Timothy Snyder oraz Minister Spraw Zagranicznych Czech, Lubomír Zaorálek. Polskę reprezentowali m.in. Agnieszka Romaszewska, Jakub Moroz, Dawid Wildstein, Paweł Kowal, Łukasz Pawłowski oraz Igor Janke. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. Instytut Polski w Pradze

  Fot. Festiwal Colours of Ostrava

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: