close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 27 czerwca 2016

  Rumuński tłumacz profesor Constantin Geambaşu został uhonorowany najważniejszą polską nagrodą dla popularyzatorów literatury polskiej na świecie – Transatlantyk. Naukowiec odebrał ją 24 czerwca w Krakowie.

  45-letnia praca translatorska Constantina Geambaşu profesora Uniwersytetu Bukareszteńskiego, polonisty i tłumacza została uznana przez badaczy literatury, tłumaczy i ludzi kultury. Obradom ekspertów przewodniczył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

   

  Profesor Geambaşu jest jednym z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej na język rumuński. Przełożył ponad 50 polskich książek, które ukazały się w prestiżowych wydawnictwach rumuńskich.

   

  - Nagroda Transatlantyk dla każdego tłumacza literatury polskiej na świecie jest symbolem uznania zasług w promowaniu i wspieraniu polskiej literatury i kultury za granicą. To pożądana nagroda, motywująca tłumaczy do pracy w równym rytmie – powiedział profesor Constantin Geambaşu.

   

  W uznaniu ogromnego wkładu prof. Constantina Geambaşu w dziedzinie przybliżania literatury polskiej w Rumunii, Instytut Polski w Bukareszcie zgłosił jego kandydaturę do Nagrody Transatlantyk.

   

  - Przyznanie tego wyróżnienia rumuńskiemu tłumaczowi, to oczywiście wielkie święto profesora Geambaşu, ale też tutejszej polonistyki. Literatura jest przecież doskonałym kluczem do zrozumienia historii, ale i współczesnych relacji między naszymi narodami – powiedziała Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie. 

   

  - Dla mnie osobiście, nagroda ta jest zwieńczeniem całej kariery zawodowej. W ciągu czterdziestu lat pracy przykładałem wagę nie tylko do wykładania literatury i kultury polskiej na uniwersytecie, lecz także do promowania jej na rynku książki, przez tłumaczenia, przedmowy do wydań, konferencje i sympozja - dodał Constantin Geambaşu.

   

  Profesor Geambaşu jest laureatem licznych nagród. W 2015 roku otrzymał nagrodę „Książka Roku 2014” za przekład Mojego wieku Aleksandra Wata, przyznaną przez Oddział Tłumaczy Związku Literatów Rumuńskich. W 2008 roku prof. Constantin Geambaşu został uhonorowany polskim Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznawanym za zasługi dla oświaty i wychowania, szczególnie w zakresie działalności dydaktycznej.

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: