close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 18 grudnia 2015

  Zebrane w 1926 roku 5,5 milionów podpisów Polaków pod życzeniami dla narodu amerykańskiego z okazji 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych stanowią kolekcję, którą wkrótce będzie można oglądać w Internecie.

  - Kolekcja jest unikatowa w skali światowej. Zebranie podpisów aż 1/6 ludności Polski było wielkim wyzwaniem dla nowo organizującego się państwa, w czasach bez Internetu i mediów społecznościowych – powiedział Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

   

  „Polish Declaration of Admiration and Friendship for the United States of America” to zbiór składający się z 30 tysięcy stron, na których można odnaleźć podpisy m. in. Ignacego Mościckiego, Józefa Piłsudskiego, przedstawicieli duchowieństwa, organizacji społecznych, a także dzieci i młodzieży z całego terenu Rzeczpospolitej. Podpisy pod życzeniami stanowią wyraz wdzięczności za pomoc jakiej Stany Zjednoczone udzieliły Polsce w odbudowaniu państwa po okresie rozbiorów i I wojnie światowej. Część kolekcji została poddana cyfryzacji w 2002 roku. Pozostałe 98 woluminów przygotowała Biblioteka Polska w Waszyngtonie. 

   

  Inauguracja projektu digitalizacji miała miejsce 16 grudnia w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. W wydarzeniu wzięła udział kongresmenka Marcy Kaptur, która zwróciła uwagę na znaczenie historyczne zbiorów. Zdaniem Kaptur takie kolekcje powinny być udostępnianie szerokiej publiczności. Kaptur podkreśliła również, iż część z sygnatariuszy to z pewnością ofiary II wojny światowej, w związku z tym kolekcja może być jedyną materialną pamiątką po nich. Obecni również byli David Mao - dyrektor Biblioteki Kongresu, Grażyna Żebrowska - prezes Biblioteki Polski w Waszyngtonie oraz Sam Ponczak współpomysłodawca projektu.

   

  Ambasador Schnepf poinformował również o planach stworzenia wystawy poświęconej kolekcji zatytułowanej „From Poland with Love”.

   

  - Chcemy aby społeczeństwo amerykańskie, ale także Polacy zamieszkali w USA dowiedzieli się o wzruszającym geście swoich rodaków. Wielu z nich zapewne będzie mogło odnaleźć podpisy swoich krewnych – powiedział.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1
  DSC_7960
  DSC_8080
  DSC_8141
  DSC_8194
  DSC_8225
  DSC_8286

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: