close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 7 marca 2016

  W 70. rocznicę słynnego przemówienia Winstona Churchilla, w którym zdefiniował on pojałtański podział Europy, Ambasada RP w Brukseli wraz z belgijską Królewską Akademią Nauk zorganizowała konferencję historyczną „Od żelaznej kurtyny do Jesieni Ludów”. Badacze z Belgii, Francji, Czech i Polski rozmawiali o tym jak zimnowojenny porządek w państwach bloku sowieckiego kruszał w wyniku kolejnych kryzysów.

  - Opór wobec sowieckiej dominacji narzuconej po II wojnie światowej państwom Europy Środkowej miał znaczący wpływ na ewolucję zachodnioeuropejskiej sceny politycznej. Ukazując prawdziwe oblicze ,,najlepszego ze światów’’ stopniowo przyczyniał się do statecznego rozłamu między ugrupowaniami komunistycznymi a socjaldemokracją – mówił podczas inauguracji konferencji Jean-Yves Potel, francuski politolog, pisarz i publicysta.

   

  Podczas konferencji w Brukseli zorganizowanej w dniach 4-5 marca 2016 roku naukowcy dyskutowali na temat znaczenia następujących po sobie kryzysów w bloku wschodnim: fazie destalinizacji,  powstaniu w NRD i na Węgrzech w 1956 roku, praskiej wiośnie, wydarzeniach marcowych w Polsce, buntów robotniczych w Polsce, czy też początkach Solidarności studenckiej, poszukiwania tzw. trzeciej drogi przez paryską Kulturę, jak również o losach polskiej opozycji w stanie wojennym.

   

  - Pierwsza Solidarność lat 1980-1981 była masowym ruchem realizującym hasła wolności, równości i braterstwa. Po jej złamaniu przez stan wojenny, do ideałów tych już nigdy nie udało się powrócić. To w dużej mierze tłumaczy obecne niezadowolenie części polskiego społeczeństwa z przemian ostatnich 26 lat i związanych w nimi narastających nierówności. Fakt ten jest też kluczem do zrozumienia polskiego pejzażu politycznego – analizował profesor Karol Modzelewski.

   

  Debata z licznie zgromadzoną publicznością była okazją do poruszenia obecnej sytuacji w Polsce. - Charakterystyczna i niezbędna w demokracji zmiana ekip rządzących w sposób naturalny oznacza reformy i realizację nowych wizji - podkreślał Czesław Bielecki.

   

  Dyskusja była trzecią wspólną inicjatywą Ambasady i Akademii poświęconą dwudziestowiecznej historii Europy Środowo-Wschodniej. Dwie poprzednie edycje odbyły się w 75. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w 70. rocznicę konferencji jałtańskiej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1
  10
  11
  12
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  9
  ColloquePologne2016gf23830

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: