close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 11 marca 2016

  Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie otworzy 13 marca 2016 roku wystawę „Sztafeta Enigmy” opowiadającą o roli polskich matematyków w wyścigu, którego celem było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

  Zwiedzający będą mogli obejrzeć unikatowy egzemplarz Enigmy stworzony na potrzeby polskich kryptologów we Francji w 1940 roku. Projekt edukacyjny ma na celu ukazanie w jaki sposób działania polskich matematyków przyczyniły się do sukcesu Aliantów w II wojnie światowej. W ramach projektu będą prowadzone lekcje muzealne dla szkół oraz cykl specjalistycznych wykładów dotyczących historii Enigmy i polskiej kryptologii prowadzonych przez polskich i brytyjskich ekspertów.

   

  Polacy zastosowali matematykę w kryptologii po raz pierwszy  tuż po zakończeniu I wojny światowej i jako pierwsi złamali szyfr Enigmy w 1932 roku. W przededniu II wojny światowej Polacy przekazali wyniki swojej pracy francuskim i brytyjskim sojusznikom. Osiągnięcia Polaków położyły podwaliny pod działania Alana Turinga i ośrodka dekryptażu w Bletchley Park, gdzie Brytyjczycy dokonywali odczytywania niemieckich szyfrogramów na masową skalę.

   

  -Dzięki rosnącemu zainteresowaniu historią Enigmy, wystawa otwiera przed nami nowe możliwości dotarcia do brytyjskiego odbiorcy. Głęboko wierzę, że projekty ukazujące naszą wspólną historię, jak właśnie „Sztafeta Enigmy”, mogą wspomóc wzajemne zrozumienie między polską a brytyjską społecznością – powiedziała Anna Stefanicka, Sekretarz Generalna Instytutu Józefa Piłsudskiego.

   

  -Polsko-brytyjska współpraca podczas II  wojny światowej, a w szczególności historia „Sztafety Enigmy”, jest kamieniem węgielnym naszego współczesnego strategicznego partnerstwa. Ambasada z dumą wspiera tę inicjatywę – stwierdził Witold Sobków, Ambasador RP w Londynie.

   

  Entuzjaści Enigmy mogą dowiedzieć się więcej o Polskich kryptologach śledząc hasztag #SztafetaEnigmy (oraz #EnigmaRelay w języku angielskim). W każdą sobotę nowe fragmenty tej mało znanej historii będą publikowane na Facebooku i Twitterze.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  lead graphic
  poster

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: