close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 9 grudnia 2016

   „Już 1050 lat razem” – pod takim hasłem ukazało się na zakończenie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski najważniejsze czeskie czasopismo historyczne "Dějiny a současnost" poświęcone niemal w całości "Początkom Polski". Oficjalna prezentacja odbędzie się 14.12 w Instytucie Polskim w Pradze.

  Skąd wzięło się to motto? 1050 lat Polski to w końcu również 1050 lat relacji polsko-czeskich, które – jak żadne inne – wpłynęły na początki polskiej państwowosci. W końcu własnie z Pragi do Gniezna przybywa żona Mieszka I Dąbrówka, którą kronikarzy okreslają jako „matkę chrzestną Polski”. Wygnańcem z Pragi jest też pierwszy polski patron, sw. Wojciech, którego męczeńska smierć została przez Bolesława Chrobrego wykorzystana jako fundament państwa.

  W numerze tematycznym czasopisma pierwszą z tych postaci omawia w swoim tekście amerykański historyk żyjący w Polsce Philip Steele, który zwraca uwagę na często pomijany, religijny i duchowy aspekt chrztu Mieszka. O drugim przybyszu z Czech przypomina fragment powieść Elżbiety Cherezińskiej "Gra w kości", która dzięki staraniom Instytutu Polskiego ukaże się po czesku w przyszłym roku.  

  Stosunki polsko-czeskie od początku były też jednak pełne rywalizacji. Przypomina o niej czeski historyk Martin Wihoda w swej analizie kronik Galla Anonima i Kosmasa. Już w nich znajdziemy wiele wzajemnych negatywnych stereotypów. Gall wręcz pisał, iż "Czesi są największymi wrogami Polaków".

  Chrzest Polski to nie tylko wydarzenie z odległej przeszłości, ale także jeden z kluczowych etapów na polskiej drodze do wolności. O walce Millenium Wyszyńskiego z "Tysiącleciem" Gomułki pisze w numerze prof. Antoni Dudek: „przestrzeń wolności wybudowana wówczas przez Kościół stała się podstawą dla powstania w przyszłości masowej opozycji”. Cały "polski numer" prestiżowego czasopisma zamyka wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem o tym, czym jest dla niego historia Polski i jakie w niej odnajduje motywy przewodnie. "Historia ma nam przypominać o naszych teraźniejszych i przyszłych zobowiązaniach" - mówi profesor Nowak.

  Inicjatorem publikacji był Instytut Polski w Pradze, który organizuje również prezentację numery połączoną z projekcją filmu dokumentalnego „Krzyż i korona”. Prelekcję wygłosi najwybitniejszy czeski znawca średniowiecznej historii Polski, prof. Martin Wihoda.

  Opr. IP w Pradze

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: