close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 16 grudnia 2013

  Uroczystość wręczenia Nagrody z udziałem luminarzy ukraińskiej sceny literackiej m.in. Jurija Andruchowycza, Tarasa Prochaśki, Natałki Sniadanko odbyła się 13 grudnia 2013 roku w Kijowie. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Henryk Litwin odczytał werdykt międzynarodowego jury.

  Tania Malarczuk to ukraińska pisarka i dziennikarka urodzona w Iwano-Frankowsku. Z wykształcenia jest filolożką ukraińską. Obecnie mieszka w Wiedniu, przez dłuższy pracowała w Kijowie jako dziennikarka telewizyjna. Jest autorką 7 książek. Bohaterka wydanej w 2012 roku książki „Biohrafia wypadkowoho czuda” (pol. Biografia nieoczekiwanego cudu) walczy z niesprawiedliwością już od czasów przedszkolnych. Indywidualne zaangażowanie na tle bolączek społecznych Ukrainy zostało opisane z dużą dozą cierpkiego humoru. Teksty Tani Malarczuk tłumaczono na język niemiecki, angielski, rosyjski i białoruski rumuński i polski.

   

  Zwyciężczyni Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego otrzymała nagrodę w wysokości 3000 euro oraz półroczną rezydencję w Polsce w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „GAUDE POLONIA”.

   

  W tym roku do konkursu nominowano 25 kandydatów, spośród których jury wybrało troje finalistów. Obok Tani Malarczuk byli to Andrij Bondar - kijowski pisarz, publicysta oraz Ostap Sływyński poeta i eseista ze Lwowa. Obaj literaci są cenionymi tłumaczami z języka polskiego.

   

  Nagroda Literacka im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego ufundowana została w 2007 roku przez Polski Instytut w Kijowie, a głównym jej celem jest wspieranie młodych pisarzy ukraińskich. Przyznawana jest co dwa lata za „konsekwencję w twórczości literackiej, innowacyjność formy, łamanie stereotypów oraz uniwersalność przesłania”. Jej laureatem może zostać ukraiński pisarz, który nie ukończył jeszcze 40 lat.

  W latach ubiegłych laureatami Nagrody byli: Taras Prochaśko (2007), Serhij Żadan (2009), Natalka Śniadanko (2011).

   

  W skład polsko-ukraińskiego jury weszli: Jarosław Godun – dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, Wira Ahejewa – profesor Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska”, Bogumiła Berdychowska – kierownik departamentu programów stypendialnych w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki w Krakowie, Iwan Małkowycz – dyrektor wydawnictwa „A-BA-BA-HA-ŁA-MA-HA”, Witalij Portnikow – publicysta oraz laureatka Nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego 2011 – Natalka Śniadanko.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: